EURO 2024. România a pierdut meciul cu Olanda și se întoarce acasă

de | 02.07.2024 21:00 | Național, Importante, Lifestyle

INFORMAȚII NOI

România- Olanda se termină 0-3!

Naționala României a fost eliminată în optimile de finală la Euro 2024 iar Olanda merge mai departe în sferturi.

Scorul la pauză a fost 1-0 pentru Olanda, golul fiind marcat de Gakpo în minutul 20.

Celelalte goluri au fost marcate de Malen în minutul 81 și în minutul 93.

ȘTIRE INIȚIALĂ

Ne mai despart căteva momente de începerea meciului de fotbal al naționalei.

Echipa Naţională de fotbal a României înfruntă în optimile de finală ale Campionatului European de fotbal pe reprezentantiva Olandei.

Meciul este programat de la ora 19:00  și are loc pe Football Arena din Munchen,

Reamintim faptul că EURO 2024 este găzduit de Germania iar miercuri, 26 iunie tricolorii au reușit să se califice după mult timp în  „optimile” Campionatului European.

Totodată amintim că România a terminat pe locul 1 în grupa E iar Olanda a încheiat pe locul trei în grupa D,

Iată care este echipa anunțată de Edi Iordănescu pentru acest meci:

1. Nită – 2. Ratiu, 3. Drăgusin, 6. M. Marin, 10. Hagi, 15. Burca, 18. R. Marin, 19. Drägus, 20. Man, 21. Stanciu-cpt., 22. Mogos. Selectioner: Edward lordanescu Rezerve: 12. Moldovan, 16. Târnovanu – 4. Rus, 5. Nedelcearu, 7. Alibec, 8. Cicâldău, 9. Puscas, 13. Mihăilă, 14. Olaru, 23. Sorescu, 24. Racovitan, 25. Birligea, 26. Sut

Peste 25.000 de suporteri ai României sunt în tribune la meci, alături de echipa națională