EURO 2024: România a învins Ucraina cu un scor categoric de 3-0

de | 17.06.2024 16:42 | Național, Eveniment, Importante

România joacă astăzi primul meci de la EURO 2024 în care o are adversară pe Ucraina.

Partida de fotbal a început la ora 16:00 și se dispută pe stadionul Allianz Arena din Munchen – Germania.

În minutul 29, Nicolae Stanciu a marcat primul gol al meciului, spre bucuria suporterilor români, fiind de altfel și cel mai spectaculos gol de la Euro de până acum.

Zeci de mii de români sunt pe stadion, dar și în fața ecranelor.

Golul a fost dat printr-un șut de la aproximativ 20 de metri de poarta lui Lunin.

În minutul 53 al partidei, Răzvan Marin a majorat scorul la 2:0. El a șutat din prima din afara careului de 16 metri și l-a învins pe Lunin.

Și în minutul 55, România a avut o ocazie de a mări scorul. Rațiu a șutat din interiorul careului mic, dar Lunin a respins cu dificultate în corner.

Însă în minutul 57, Dennis Man a centrat în fața careului mic, iar Denis Drăguș a băgat mingea în plasă, ducând astfel scorul la 3:0 pentru România.

Partida a ajuns la final, iar România a învins categoric Ucraina cu 3-0 în primul meci de la EURO 2024.

Meciul a fost unul spectaculos, cu multe ocazii la poartă, iar tricolorii au jucat senzațional.

Echipele de start la România – Ucraina

►România: Fl. Niță – Rațiu, Burcă, Drăgușin, Bancu – R. Marin, M. Marin, Stanciu – Man, Drăguș, Coman.

• Rezerve: Moldovan, Târnovanu, Mogoș. Racovițan, Rus, Nedelcearu, Sorescu, Cicâldău, Șut, Olaru, I. Hagi, Mihăilă, Pușcaș, Alibec, Bîrligea.
  •  Selecționer: Edward Iordănescu

►Ucraina: Lunin – Konoplya, Zabarniy, Matvycenko, Zinchenko – Stepanenko, Brazhko- Tsygankov, Sudakov, Mudryk – Dovbyk.

• Rezerve: Buschchan, Trubin, Svatok, Tymchyk, Bondar, Talovierov, Zubkov, Shaparenko, Malinovskyi, Sydorchuk, Yaremchuk, Vanat, Yarmolenko.
  • Selecționer: Serghei Rebrov