O nouă medalie pentru David Popovici! Bronz olimpic la 100 m liber

de | 01.08.2024 00:03 | Eveniment, Național

O nouă performanță pentru înotătorul român David Popovici la Jocurile Olimpice de la Paris. Sportivul român a câștigat medalia de bronz, după ce s-a clasat pe locul trei în finala probei de 100 metri liber, cu un timp de 47,49 secunde.

David Popovici a fost la o sutime de Chalmers, dar şi la o sutime de secundă de maghiarul Nandor Nemeth, clasat al patrulea.

Finala a fost câștigată de chinezul Zhanle Pan, care a obținut aurul cu un nou record mondial, de 46.40. Pe a doua treaptă a podiumului a urcat australianul Kule Chalmers, cu timpul 47.48.

Pentru Popovici este a doua medalie la Paris, după aurul de la 200 m liber.

Sursă foto: Facebook CS Dinamo București

Citiți, de asemenea, pe anchetaonline.ro

David Popovici a câştigat medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Paris în proba de 200 metri liber

<span style="color: #333333;font-size: 14pt">Articol scris de </span><a href="https://anchetaonline.ro/autor/daniela-neacsa/" target="_self">Daniela Neacșa</a>