Un tânăr de 26 de ani, din Rucăr, s-a ales cu dosar penal după o plimbare cu ATV-ul.
Potrivit IPJ Argeș, ieri, 22 iunie, tânărul a ieșit la plimbare pe raza localității de domiciliu, iar pe str. Păpușa a fost tras pe dreapta de polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Rucăr pentru control.
În urma verificărilor, oamenii legii au constatat că nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.
În urma celor constatate, pe numele argeșeanului a fost deschis dosar penal pentru conducere fără drept.
Oamenii legii continuă cercetările, pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care fapta a fost săvârșită și luarea măsurilor legale care se impun.
Peste 350 de amenzi date de polițiștii argeșeni în doar 24 de ore
În ultimele 24 de ore, polițiștii rutieri argeșeni au continuat acțiunile pentru prevenirea și combaterea principalelor cauze generatoare de evenimente rutiere, punând accent pe depistarea șoferilor care conduc cu viteză excesivă sau sub influența alcoolului sau a substanțelor pshihoactive.
Astfel, polițiștii rutieri au acționat în 110 filtre rutiere, în cadrul cărora au fost efectuate 459 de testări pentru detectarea consumului de alcool sau substanțe cu efect psihoactiv.
În urma abaterilor constatate, polițiștii rutieri au aplicat peste 350 de sancțiuni contravenționale la regimul rutier, în valoare de peste 80.000 de lei. De asemenea, ei au reținut 14 permise de conducere și au retras 26 de certificate de înmatriculare.
Dintre sancțiunile aplicate, 49 au fost ca urmare a încălcării regimului legal de viteză, iar dintre acestea, 3 situații au impus măsura complementară a reținerii permisului de conducere în vederea suspendării dreptului de a conduce, viteza fiind încălcată cu mai mult de 50 de km/h peste limita legală.”, transmite IPJ Argeș
Foto jurnalmm.ro/ descriptiv
Citiți, de asemenea, pe anchetaonline.ro:
Atenție, șoferi! Restricții de circulație pe Transfăgărășan pe 24 iunie












