România U21 s-a calificat la EURO 2025, după ce a învins cu 3-1 Elveția

de | 15.10.2024 21:49 | Național, Eveniment

Naționala U21 a României a obținut, în această seara, calificarea la Campionatul European din 2025, după ce a învins Elveția cu 3-1 pe Stadionul Giulești, în ultimul meci din Grupa E a preliminariilor. Este a patra calificare consecutivă a tricolorilor U21 la turneul continental.

România a deschis scorul în minutul 16 prin Ianis Stoica, după o pasă decisivă de la Louis Munteanu.

Potrivit news.ro, elvețienii au rămas în zece oameni în minutul 28, după ce Luca Jaquez a fost eliminat, iar România a profitat de superioritatea numerică, Stoica înscriind din nou în minutul 35.

În repriza secundă, Elveția a redus din diferență prin Albian Hajdari, dar Umit Akdag a stabilit scorul final, 3-1, în minutul 63.

În urma acestui meci, România încheiat grupa pe primul loc, cu 22 de puncte, calificându-se astfel la turneul final din Slovacia, ce va avea loc anul viitor.

Potrivit sursei citate, selecționerul Daniel Pancu a fost eliminat și el în minutul 28, după proteste vehemente în urma unei faze controversate. În ciuda acestui moment tensionat, echipa sa a reușit să-și asigure victoria și calificarea.

Echipele din această au fost:

ROMÂNIA U21: R. Sava – A. Pantea (D. Maftei 83), Cr. Ignat, Akdag, Borza – Perianu, Grameni (Vulturar 87) – I. Stoica (R. Silaghi 76), R. Ilie (Corbu 76), Oct. Popescu (M. Rădulescu 76) – L. Munteanu. SELECŢIONER: Daniel Pancu

ELVEŢIA U21: M. Keller – Jaquez, Amenda, Hajdari – Athekame, Matoshi (Villiger 61), Avdullahu, Surdez (A. Keller 85) – A. Sanches (N. Muci 81), Dos Santos (Fosso 85) – Fink (Okoh 46). SELECŢIONER: Sascha Stauch