Creșterea numărului de utilizatori ai trotinetelor electrice vine la pachet și cu mai multe incidente în trafic. În acest context, polițiștii rutieri din Argeș au intensificat verificările pe drumurile din județ, în cadrul acțiunii Roadpol 2 Weelers, în vizorul autorităților fiind participanții la trafic care folosesc vehicule pe două roți.
Cei care utilizează trotinete electrice au primit recomandări privind circulația în siguranță. Totodată, polițiștii au aplicat sancțiuni acolo unde au fost constatate încălcări ale legislației rutiere.
Datele înregistrate la nivelul județului arată că problema nu este una de neglijat. În primele șase luni ale anului 2026, pe drumurile din Argeș s-au produs 17 accidente în care au fost implicate vehicule pe două roți, evenimente soldate cu rănirea a 21 de persoane.
Polițiștii atrag atenția că trotinetele electrice sunt mijloace de deplasare rapide și accesibile, însă utilizarea lor presupune respectarea unor reguli importante. Printre cele mai frecvente greșeli observate se numără traversarea neregulamentară a trecerilor de pietoni, transportarea unei alte persoane pe trotinetă și folosirea telefonului mobil în timpul deplasării.
Oamenii legii reamintesc că trotinetele electrice pot fi conduse doar de persoane care au împlinit vârsta de 14 ani și numai pe drumurile unde limita maximă de viteză pentru autovehicule este de cel mult 50 km/h, în lipsa pistelor dedicate.
Fiecare deplasare trebuie să se încheie în siguranță!
Dincolo de destinația pe care v-ați propus-o, există oameni care vă așteaptă: părinți, copii, parteneri, prieteni. Pentru ei, și pentru tine, alege să circuli responsabil!
Respectați regulile de circulație, fiți prudenți și gândiți fiecare decizie din trafic. Cineva vă așteaptă teferi acasă”, au transmis, marți, reprezentanții IPJ Argeș.
Foto captură video IPJ Argeș
Citiți, de asemenea, pe anchetaonline.ro:
Accident la Merișani! Trei autoturisme, implicate într-o coliziune













