Începând din luna martie și până în prezent, la nivelul județului Argeș, au fost împușcați cinci urși care reprezentau un pericol pentru comunitate. Chiar dacă proiectul de lege privind recoltarea urșilor nu a fost promulgat de președinte și se află pe masa judecătorilor de la Curtea Constituțională, există o ordonanță de urgență care permite recoltarea animalelor periculoase. În baza acestei legi au fost întrunite comisii și mamiferele au fost sacrificate.
Ordonanța de Urgență 81/2021 și Legea 73/18.05.2026 permit ca, după întrunirea unei comisii din care fac parte reprezentanți ai administrației locale, ai ocoalelor silvice, ai agențiilor de mediu și ai Jandarmeriei, să se facă o analiză a gradului de risc și, în funcție de rezultat, „se stabilește sistemul de monitorizare a intervențiilor imediate asupra exemplarelor de urs, prin alungare, tranchilizare și relocare ori extragere prin eutanasiere sau împușcare”. Începând din luna martie și până în prezent, au fost uciși cinci urși care prezentau pericol pentru comunitate.
„Noi am recoltat unul pe Transfăgărășan acum câteva zile. În județul Argeș, sunt peste 1.200 de urși. Legea care ar permite recoltarea lor este neavizată. A fost aprobată în parlament, a fost trimisă spre promulgare la președinte, iar acesta a trimis-o la Curtea Constituțională. Dacă nu mă înșel, pe 24 iunie este termen la Curtea Constituțională. Sunt în total vreo 860 de cote de prevenție și 110 de intervenție. Pot fi împușcați după ce se dă ordinul de către echipa special formată din primar, Jandarmerie, Poliție, Garda Forestieră și Direcția Silvică. Se face o comisie și, dacă se constată că este problematic, se poate recolta”, a explicat Armand Chiriloiu, directorul Direcției Silvice Argeș.
Unde au fost sacrificate mamiferele care s-au apropiat de oameni
Potrivit unor surse din cadrul Gărzii Naționale Forestiere, au fost împușcați un urs la Sălătrucu în luna martie, unul la Cotmeana în aprilie, unul în luna mai la Dâmbovicioara, unul pe Transfăgărășan, la Arefu, și ultimul, în noaptea de 16-17 iunie, la Mușătești.
Într-un răspuns oficial transmis redacției noastre, în baza Legii 544/2001, Inspectoratul Județean de Jandarmi Argeș a confirmat că, în perioada 01.03.2026 – 31.05.2026, din evidențele operative ale instituției reiese că reprezentanții IJJ Argeș au făcut parte din trei comisii pentru extragerea sau împușcarea urșilor. Potrivit legii care permite recoltarea ursului brun, aflată la Curtea Constituțională, în județul Argeș ar putea fi recoltați 56 de urși pe fondurile de vânătoare existente.
Material realizat de Monica Sandu
Citiți, de asemenea, pe anchetaonline.ro:














