Atac fără precedent al fostului premier Ludovic Orban la adresa președintelui Nicușor Dan. Liderul Forța Dreptei îl acuză pe șeful statului că a abandonat promisiunile făcute alegătorilor, că s-a aliat cu partidele și grupurile pe care trebuia să le combată și avertizează că ar putea susține demiterea acestuia din funcție dacă actuala direcție politică va continua.
”Nicușor! Te-am susținut ca să lupți alături de noi împotriva lor.
Contra pesediștilor, ale căror tentacule sufocă toate instituțiile și companiile de stat, care sunt corupți până în măduva oaselor și sunt incurabili, care au construit un sistem ce sufocă România și o ține pe loc.
Contra auriștilor și șoșocarilor, criptocomuniști, antidemocrați, antieuropeni, cu un discurs bazat pe minciună, ură și violență și înclinați să impună un regim iliberal și să ducă România din nou sub influența rusească.
Contra securiștilor care vor să controleze deciziile în statul român fără să răspundă pentru dezastrul pe care îl provoacă prin nefăcutele acoperiților care le ascultă comenzile din interes sau din frică.
Contra rețelei de complicități a magistraților corupți din sistemul de justiție, care controlează CSM și cele mai importante poziții de conducere”, a punctat în deschiderea mesajului publicat pe pagina de Facebook, Ludovic Orban.
”Te-ai aliat cu ei și vrei să conduci alături de ei”
Liderul Forța Dreptei, Ludovic Orban, îl acuză pe șeful statului că a abandonat promisiunile de reformă, că s-a apropiat de PSD și că a tolerat decizii controversate în Justiție și în serviciile secrete, calificând aceste acțiuni drept o „trădare” a electoratului care l-a susținut.
”Ce faci tu de un an de zile? Nu numai că nu ai mișcat un deget împotriva lor, dar te-ai aliat cu ei și vrei să conduci alături de ei. Asta se cheamă trădare. Trădarea oamenilor care au crezut în tine și te-au votat ca să devii președintele României.
Nu ai făcut nimic ca să oprești ungerea lui Savonea ca președinte al ÎCCJ. Le-ai numit procurorii-șefi și adjuncții cât ai zice pește. Ai păstrat aceiași oameni în fruntea serviciilor, deși era evident pentru orice om cu un minim de bun-simț că schimbarea lor este vitală și că nu se poate face nicio reformă a serviciilor atât timp cât ei rămân la butoane. Ai tăcut complice la toate mizeriile care s-au întâmplat de când ești președinte. Ai „șobolănit” pe ascuns cu PSD ca să dărâmi guvernul Bolojan și vrei acum să fie învestit un guvern bazat pe voturile pesediștilor, șoșocarilor, georgiștilor și auriștilor”, mai punctează liderul Forța Dreptei, Ludovic Orban.
Mai departe, liderul Forța Dreptei afirmă că nu se mai simte reprezentat de șeful statului și avertizează că ar putea susține demiterea acestuia, acuzându-l că și-a înșelat alegătorii și că s-a îndepărtat de promisiunile care i-au adus sprijinul politic: ”Pe mine nu mă mai reprezinți. Să nu te miri dacă voi ajunge să te consider, în curând, cea mai mare amenințare pentru democrația din România. Și că voi acționa în consecință. Adică voi începe să susțin necesitatea demiterii tale din funcția pe care ai ajuns să o ocupi mințindu-ne pe noi, oamenii de bună-credință din România”.
Foto descriptiv. Sursă foto: FB Adrian Miuțescu.
Citiți, de asemenea, pe anchetaonline.ro:













