Un bărbat din Argeș a fost scos din trafic de polițiștii rutieri după ce a fost prins conducând sub influența alcoolului.
Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Argeș l-au depistat pe bărbatul de 53 de ani, din Nucșoara, astăzi, 22 mai, în timp ce conducea un autoturism pe str. Gh Șincai din municipiul Pitești. Întrucât șoferul emana halenă alcoolică, a fost testat cu aparatul etilotest, iar în urma testării a rezultat o valoare mai mare decât limita de 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Argeșeanul a fost condus la o unitate medicală, pentru recoltarea de probe biologice, în vederea stabilirii prin analize de specialitate, a îndeplinirii condiției pentru răspunderea de natură penală, referitoare la valoarea alcoolemiei în sânge.
Oamenii legii au întocmit acte premergătoare privind săvârșirea infracțiunii de conducere sub influența alcoolului, iar dreptul de a conduce al șoferului a fost suspendat, fiind eliberată dovadă înlocuitoare, fără drept de circulație.
Potrivit IPJ Argeș, cercetările continuă pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care fapta a fost săvârșită și luarea măsurilor legale care se impun.
Foto descriptiv
Citiți, de asemenea, pe anchetaonline.ro:
Bărbat lovit în cap cu o sticlă! Conflict în centrul Piteștiului











