anchetaonline.ro

Guvernul Veștea a picat la vot în Parlament. Reacția lui Mihai Coteț: „A fost o seară bună pentru România”

de | 23.06.2026 08:17 | Județean, Național, Politic

Guvernul propus de Adrian Veștea nu a reușit să obțină votul de învestitură în Parlament, deschizând astfel o nouă etapă a negocierilor politice pentru formarea Executivului. În urma rezultatului votului, vicepreședintele Senatului, Mihai Coteț, a transmis un mesaj ferm, susținând că tentativa de învestire a eșuat în ciuda eforturilor celor „abonați la sistem” de a-și păstra privilegiile. Liberalul argeșean a subliniat că procesul democratic trebuie respectat, iar atenția se îndreaptă acum către următorii pași constituționali pentru desemnarea unui nou candidat la funcția de premier.

”Guvernul Veștea nu a primit voturile în Parlament, deși cei abonați la sistem au activat toate mecanismele pentru a-și salva privilegiile.

Democrația nu se negociază în spatele ușilor închise. Urmărim cu atenție pașii constituționali pentru o nouă desemnare.

A fost o seară bună pentru români și România”, a transmis luni seară vicepreședintele Senatului, liberalul argeșean, Mihai Coteț.

Guvernul propus de Adrian Veștea nu a primit votul de încredere al Parlamentului, iar președintele Nicușor Dan urmează să convoace partidele politice la consultări pentru desemnarea unui nou candidat la funcția de prim-ministru.

Foto descriptiv. Sursă foto: FB Mihai Cotet

Citiți, de asemenea, pe anchetaonline.ro:

Parlamentul a respins Cabinetul Veștea după un vot decisiv

<span style="color: #333333;font-size: 14pt">Articol scris de </span><a href="https://anchetaonline.ro/autor/ana-vlad/" target="_self">Ana Vlad</a>

Articol scris de Ana Vlad

Articole asemănătoare:

Citește articolele pe același subiecte: Mihai Coteț