O clădire care părea părăsită și lipsită de orice activitate s-a dovedit a fi, în realitate, centrul unei operațiuni de amploare dedicate producerii de criptomonede. Descoperirea a fost făcută de inspectorii Direcției Generale Antifraudă Fiscală (DGAF) din cadrul ANAF.
Verificările au început în urma unor de la suspiciuni legate de consumul neobișnuit de energie electrică. Cazul a fost descoperit în Satu Mare, unde inspectorii au aflat că în interiorul unui imobil funcționa o adevărată fermă de minare a activelor digitale. Nu mai puțin de 407 echipamente specializate lucrau în regim continuu, susținute de sisteme de răcire și instalații electrice adaptate unui consum industrial.
Ceea ce a atras atenția inspectorilor a fost contrastul dintre activitatea reală și datele oficiale. Deși locația ar fi consumat energie electrică în valoare de aproximativ 7 milioane de lei în intervalul august 2025 – aprilie 2026, în evidențele fiscale nu apăreau activități economice și nici venituri declarate.
După verificări, întreaga infrastructură folosită pentru producerea criptomonedelor a fost confiscată. Valoarea echipamentelor ridicate de autorități depășește 2 milioane de lei.
Inspectorii ANAF Antifraudă desfășoară în prezent verificări pentru stabilirea valorii veniturilor nedeclarate și a obligațiilor fiscale sustrase de la plată. În funcție de concluziile controlului, vor fi dispuse măsurile legale necesare, inclusiv sesizarea organelor de urmărire penală, dacă vor fi constatate elemente care întrunesc condițiile unei infracțiuni.
Economia digitală nu reprezintă o zonă fără reguli fiscale. Veniturile generate din exploatarea activelor virtuale sunt supuse obligațiilor de declarare și fiscalizare ca orice altă activitate economică”, transmite ANAF.
colaj Ancheta/ Foto ANAF
Citiți, de asemenea, pe anchetanonline.ro:












