Tragedie în județul Bihor, miercuri seara, după ce un adolescent de 15 ani a murit înecat în Balta de la Șimian. Băiatul se afla împreună cu un prieten, ambii intrând în apă, la circa o metri de mal, potrivit News.ro.
Prietenul adolescentului a reușit să iasă din apă. Nu același lucru s-a întâmplat și în cazul lui. Băiatul de 15 ani a fost găsit la o adâncime de aproximativ 3 metri, conform sursei citate.
În zona respectivă au ajuns mai multe echipaje de salvare-căutare și prim ajutor calificat de la Stația de Pompieri Valea lui Mihai şi Detaşamentului de Pompieri Marghita, precum și scafandrii Detașamentului 2 Oradea. La fața locului a ajuns și un echipaj SAJ.
Ajunşi la locul indicat de apelantă, pompierii au procedat la căutarea adolescentului dispărut sub apă, cu ajutorul ambarcaţiunii, echipamentelor şi accesoriilor specifice intervenţiilor de căutare-salvare din mediul acvatic, găsindu-l la aproximativ 8 metri de mal, la o adâncime de circa 3 metri”, au transmis reprezentanții ISU Bihor.
Din păcate, băiatul a fost găsit fără viață, medicul fiind nevoit să declare decesul. ISU Bihor avertizează că astfel de tragedii au loc an de an în perioada verii, când tot mai multe persoane aleg să se răcorească în râuri sau bălți.
Salvatorii subliniază că râurile, lacurile și balastierele ascund numeroase riscuri, iar condițiile de înot pot deveni periculoase în orice moment.
Potrivit pompierilor, chiar și cei care știu să înoate se pot confrunta cu situații critice, fiind surprinși de curenți, afectați de crampe sau de oboseală accentuată, factori care le pot reduce șansele de a reveni în siguranță la mal.
Foto ISU Bihor











