Rusia a decis să închidă Consulatul României din Sankt Petersburg și să îl declare persona non grata pe consulul român al misiunii diplomatice. Măsura vine ca un răspuns la decizia luată luna trecută împotriva reprezentanței diplomatice ruse din Constanța.
Anunțul a fost făcut joi, după ce ambasadorul României la Moscova, Cristian Istrate, a fost convocat la Ministerul de Externe al Federației Ruse. Oficialii ruși au informat partea română că retrag acordul pentru funcționarea consulatului de la Sankt Petersburg și au cerut ca diplomatul rămân să plece în termen de 72 de ore.
Acesta este un răspuns la «retragerea nejustificată de către București a consimțământului pentru funcționarea Consulatului General al Rusiei din Constanța și la declararea șefului acestuia ca persoană non grata»”, a transmis Ministerul Afacerilor Externe al Rusiei, potrivit HotNews.
De asemenea, Consulatul României din Sankt Petersburg își va înceta activitatea începând cu 24 iulie. Ministerul Afacerilor Externe de la București a transmis că măsura era anticipată și vine în contextul deciziei adoptate de România la sfârșitul lunii mai.
Atunci, după prăbușirea unei drone rusești în municipiul Galați, incident în urma căruia două persoane au fost rănite și au fost înregistrate pagube materiale, autoritățile române au dispus închiderea Consulatului General al Federației Ruse din Constanța.
Tot atunci, consulul general al Rusiei la Constanța a fost declarat persona non grata și obligat să părăsească teritoriul României.
Foto: Shutterstock/ captură Europa FM
Citiți, de asemenea, pe anchetaonline.ro:
Mergeți în weekend în Serbia? MAE a emis o atenționare de călătorie













