anchetaonline.ro

Update: Doi polițiști, răniți în accidentul din Pitești! Cum s-a produs impactul (VIDEO)

de | 26.06.2026 17:19 | Eveniment, Importante, Pitești

UPDATE

Noi informații ies la iveală în cazul accidentului rutier produs vineri după-amiază pe bulevardul Nicolae Bălcescu din Pitești. Cele două persoane rănite sunt polițiști aflați în timpul liber.

Cercetările desfășurate de polițiștii Biroului Rutier Pitești arată că accidentul s-a produs după ce o șoferiță de 53 de ani, din Bascov, aflată la volanul unei mașini, a virat la stânga de pe strada Lăbușești către bulevardul Nicolae Bălcescu.

Aceasta a intrat în coliziune cu o motocicletă condusă de un tânăr de 27 de ani, din Pitești, cel mai probabil din cauza neacordării de prioritate.

În urma impactului, motociclistul a căzut, iar motocicleta a fost proiectată în afara carosabilului, unde a lovit o persoana aflată în stația de autobuz.

Motociclistul și femeia lovită în stație sunt polițiști și se aflau în timpul liber în momentul producerii accidentului. Conform surselor Ziarului Ancheta Online, femeia este polițistă în București, iar bărbatul în județul Argeș. Cei doi au fost transportați la spital pentru investigații și îngrijiri medicale.

accident pitești

Foto captură video MJ

Șoferița, motociclistul și pietonul au fost testați cu aparatul etilotest, iar rezultatele au arătat că niciunul nu consumase alcool.

În urma căderii, motocicleta a intrat în coliziune cu autoturismul, fiind proiectată în afara părții carosabile, unde a lovit o femeie ce se afla în zona stației pentru mijloacele de transport în comun, în calitate de pieton.

În urma accidentului au suferit leziuni motociclistul, precum și femeia având calitatea de pieton. Ambele persoane, având calitate de polițist, aflați în timpul liber, au fost transportate la spital pentru investigații medicale, respectiv pentru îngrijiri”, au transmis reprezentanții IPJ Argeș.

Oamenii legii au deschis un dosar penal pentru vătămare corporală din culpă și continuă cercetările pentru a stabili cu exactitate cum s-a produs accidentul.

Știre inițială

Un accident rutier s-a produs vineri la ieșirea în zona magazinului Jumbo, din Pitești, unde un autoturism și o motocicletă au intrat în coliziune. În urma impactului, unul dintre vehicule a fost proiectate către stația de autobuz, unde a lovit o femeie aflată în zonă.

Potrivit primelor informații, în urma accidentului au rezultat două victime: motociclistul și femeia surprinsă în stație.

Accident Pitești stație Jumbo

Foto MJ

La fața locului au intervenit de urgență echipaje de pompieri, două ambulanțe SAJ, care acordă îngrijiri medicale victimelor. De asemenea, polițiștii desfășoară cercetări pentru stabilirea împrejurărilor în care s-a produs accidentul. Traficul în zonă se desfășoară cu dificultate.

Conform primelor verificări, o femeie aflată la volanul unui autoturism nu ar fi acordat prioritate motociclistului, intrând în coliziune cu acesta. Bărbatul a fost spulberat, iar motocicleta a ricoșat în stația de autobuz unde se afla femeia rănită.

Revenim cu detalii

Foto captură video MJ

Citiți, de asemenea, pe anchetaonline.ro:

Program special la Uzina Dacia. O parte dintre angajați vor sta acasă

 

<span style="color: #333333;font-size: 14pt">Articol scris de </span><a href="https://anchetaonline.ro/autor/ana-maria-tomescu/" target="_self">Ana Maria Tomescu</a>

Articol scris de Ana Maria Tomescu

Editor și autor de content media, cu 6 ani de experiență în presa online, autor a peste 5000 de titluri, specialist PR și social media. Absolvent al Facultății de Jurnalism și Științele Comunicării, cu master în Științele Comunicării.

Articole asemănătoare:

Citește articolele pe același subiecte: accident | polițiști

Ultimele articole