Un tânăr de 32 de ani, din Câmpulung, s-a ales cu dosar penal pentru comiterea a trei infracțiuni după o plimbare cu mopedul. Totul s-a întâmplat în urma unui control de rutină efectuat de polițiștii rutieri.
Incidentul a avut loc joi, 25 iunie, pe Șoseaua Națională din municipiul Câmpulung. În urma verificărilor efectuate de polițiști, s-a stabilit că bărbatul nu deține permis de conducere, iar mopedul pe care îl conducea nu era înmatriculat sau înregistrat.
Mai mult, tânărul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul indicând o valoare de peste 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat, prag peste care legea impune recoltarea de probe biologice pentru stabilirea alcoolemiei în sânge.
Bărbatul a fost transportat la o unitate medicală pentru recoltarea probelor, iar polițiștii au întocmit dosar penal pentru conducerea unui vehicul neînmatriculat, conducerea fără permis și conducerea sub influența alcoolului.
Cercetările sunt continuate, pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care fapta a fost săvârșită și luarea măsurilor legale care se impun”, informează IPJ Argeș.
Foto (descriptiv) Click
Citiți, de asemenea, pe anchetaonline.ro:












