anchetaonline.ro

Argeșean de 53 de ani prins băut la volan! Scos din trafic de polițiști

de | 22.06.2026 22:19 | Județean, Eveniment

Un bărbat din Argeș a fost scos din trafic de polițiștii rutieri după ce a fost prins conducând sub influența alcoolului.

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Argeș l-au depistat pe bărbatul de 53 de ani, din Nucșoara, astăzi, 22 mai, în timp ce conducea un autoturism pe str. Gh Șincai din municipiul Pitești. Întrucât șoferul emana halenă alcoolică, a fost testat cu aparatul etilotest, iar în urma testării a rezultat o valoare mai mare decât limita de 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Argeșeanul a fost condus la o unitate medicală, pentru recoltarea de probe biologice, în vederea stabilirii prin analize de specialitate, a îndeplinirii condiției pentru răspunderea de natură penală, referitoare la valoarea alcoolemiei în sânge.

Oamenii legii au întocmit acte premergătoare privind săvârșirea infracțiunii de conducere sub influența alcoolului, iar dreptul de a conduce al șoferului a fost suspendat, fiind eliberată dovadă înlocuitoare, fără drept de circulație.

Potrivit IPJ Argeș, cercetările continuă pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care fapta a fost săvârșită și luarea măsurilor legale care se impun.

 

Foto descriptiv

 

Citiți, de asemenea, pe anchetaonline.ro:

Bărbat lovit în cap cu o sticlă! Conflict în centrul Piteștiului

<span style="color: #333333;font-size: 14pt">Articol scris de </span><a href="https://anchetaonline.ro/autor/dana-andrei/" target="_self">Dana Andrei</a>

Articol scris de Dana Andrei

Editor și autor de content media, cu experiență în presa online, PR și în promovare social media. Absolvent al Facultății de Jurnalism și Comunicare.

Articole asemănătoare:

Citește articolele pe același subiecte:

Ultimele articole