Primarul municipiului Pitești, Cristian Gentea, a participat la ceremonia dedicată absolvenților promoției 2026 „Constantin Brâncuși” ai Școala Militară de Maiștri Militari și Subofițeri a Forțelor Terestre Basarab I, un eveniment cu puternică încărcătură simbolică desfășurat în contextul Zilei Drapelului Național. Edilul a subliniat importanța formării noilor subofițeri ai Armatei Române și rolul acestora în asigurarea siguranței naționale și a stabilității comunităților.

”Domnilor comandanți, stimați profesori, dragi absolvenți ai promoției 2026,
Este, desigur o onoare să fiu alături de dumneavoastră, în calitate de primar al municipiului Pitești, într-un moment de o asemenea solemnitate: în comunitatea noastră celebrăm un nou început dedicat României și siguranței naționale.
Evenimentul dumneavoastră coincide în mod fericit cu Ziua Drapelului Național: jurământul și numirea în funcții a absolvenţilor promoţiei 2026 ,,Constantin Brâncuşi”, capătă o greutate simbolică uriașă sub culorile tricolorului.
Piteștiul este mândru să aibă prestigioasa Școala Militară de Maiştri Militari şi Subofiţeri a Forţelor Terestre Basarab I, locul unde se formează elitele de mâine ale Armatei Române.
Felicitări pentru obținerea primului grad de subofițer, numirea în funcții vă transformă, din studenți, în piloni de bază ai stabilității naționale şi protecţiei comunităţilor în care veți activa.
Reușita de astăzi aparține în egală măsură părinților care v-au susținut și cadrelor didactice care v-au șlefuit caracterul și abilitățile tactice.
Vă doresc mult succes în noile voastre misiuni și o carieră militară strălucită!
Vă mulțumesc și vă urez „La mulți ani!” promoției 2026 și Drapelului Național!”, a transmis primarul Cristian Gentea.
Foto descriptiv. Sursă foto: FB Cristian Gentea
Citiți, de asemenea, pe anchetaonline.ro:
Argeșeanca Geanina Petrescu, prezentă la Mamaia Challenge Cup 2026













