David Popovici, locul 4 în finala de 200 de metri liber, la Campionatele Europene

de | 09.12.2023 23:40 | Național, Lifestyle

David Popovici s-a clasat, astăzi, 09 decembrie, pe locul patru în finala probei de 200 de metri liber la Campionatul European de înot în bazin scurt, competiţie care are loc la Otopeni.

Potrivit CS Dinamo București, Popovici a fost cronometrat cu timpul de 1:41:52, fiind devansat de britanicii Matthew Richards (1.41.01) și James Guy (1.41.12), care au terminat pe primele două locuri. Podiumul l-a completat lituanianul Danas Rapsys, cu timpul de 1.41.15.

David Popovici se calificase în finală cu cel mai bun timp obținut în semifinala de vineri.

David Popovici s-a calificat în finală la 100 m liber

Tot astăzi, sportivul român s-a calificat în finala probei de 100 metri liber.

Potrivit eurosport.ro, David Popovici a terminat pe locul doi prima semifinală la 100 m liber și s-a calificat în finala care se va desfășura duminică seara. În semifinale a concurat şi Patrick Dinu, care s-a clasat al şaptelea și a ratat calificarea mai departe.

Finala va avea loc duminică, de la ora 19.08.

Campionatul European de înot în bazin scurt (25 m) pentru seniori are loc în perioada 05-10 decembrie la Complexul Sportiv de Natație Otopeni, iar România participă cu un lot de 21 sportivi (7 fete şi 14 băieţi).

La precedenta ediţie a Europenelor în bazin scurt, care a avut loc la Kazan (Rusia), în 2021, David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber.