Jaqueline Cristian s-a calificat în turul doi la Wuhan Open

de | 08.10.2024 21:15 | Național, Lifestyle

Jaqueline Cristian a obținut astăzi o victorie importantă în primul tur al turneului WTA 1000 de la Wuhan, unde premiile totale ajung la 3.221.715 dolari, transmite news.ro.

În vârstă de 26 de ani, Jaqueline Cristian a învins-o pe Camila Osorio, în vârstă de 22 de ani, din Columbia, după un meci disputat în trei seturi: 4-6, 6-2, 6-3. Partida s-a încheiat după două ore și 7 minute de joc.

Potrivit sursei citate, în turul următor, românca o va întâlni pe Qinwen Zheng, jucătoarea chineză clasată pe locul 7 mondial.

Pentru calificarea în turul doi, Jaqueline Cristian a câștigat 20.714 dolari și 65 de puncte WTA.

În competiția de dublu, perechea Monica Niculescu/Cristina Bucsa (România/Spania) a trecut în turul doi, după ce a învins echipa Demi Schuurs/Luisa Stefani (Ţările de Jos/Brazilia) cu scorul 6-0, 3-6, 10-4. Meciul a durat o oră și 28 de minute.

Calificarea le-a adus un premiu de 13.693 dolari și 120 de puncte WTA.