anchetaonline.ro

O nouă avertizare meteo. ANM anunță și astăzi vreme rea în Argeș

de | 24.06.2026 11:51 | Eveniment, Județean

Administrația Națională de Meteorologie a emis o nouă avertizare de vreme severă, care vizează și județul Argeș.

Avertizarea de tip cod galben de instabilitate atmosferică și averse însemnate cantitativ va intra în vigoare la ora 12:00 și este valabilă până la ora 24:00.

Potrivit ANM, în intervalul menționat, în nordul Olteniei și Dobrogei, nordul și nord-estul Munteniei, sudul Moldovei și în cea mai mare parte a zonei montane vor fi perioade de instabilitate atmosferică, manifestate prin averse torențiale, descărcări electrice și intensificări ale vântului, cu rafale de 50–70 km/h. Local vor fi vijelii și căderi de grindină de mici și medii dimensiuni (1–4 cm).

În intervale scurte de timp (1–3 ore) sau prin acumulare, cantitățile de apă vor fi de 15–25 l/mp, iar pe arii restrânse pot depăși 40–50 l/mp.

harta.svg - O nouă avertizare meteo. ANM anunță și astăzi vreme rea în Argeș

Foto: Getty Images/ descriptiv

Citiți, de asemenea, pe anchetaonline.ro: 

FC Argeș va disputa 3 meciuri amicale în cantonamentul din Slovenia

 

<span style="color: #333333;font-size: 14pt">Articol scris de </span><a href="https://anchetaonline.ro/autor/daniela-neacsa/" target="_self">Daniela Neacșa</a>

Articol scris de Daniela Neacșa

Absolventă a Facultății de Jurnalism și Științele Comunicării, pasionată de fotografie și handmade.

Articole asemănătoare:

Citește articolele pe același subiecte: ANM | Argeș | Ploi | vreme