O nouă medalie de aur pentru David Popovici la Campionatele Naționale în bazin scurt

de | 10.11.2023 23:09 | Național, Lifestyle

David Popovici participă zilele acestea la Campionatele Naționale în bazin scurt, unde este de neoprit.

El a câştigat, în această seară, medalia de aur în proba de 200 m liber din cadrul Campionatului Naţional în bazin de 25 de metri, competiţie care are loc la Otopeni.

Sportivul legitimat la CS Dinamo nu a avut rival și a făcut o cursă perfectă. A cucerit aurul, cu un timp de 1:43,01, mult mai bun decât cel din serii.

În continuarea sa, pe podium, s-au clasat Vlad Stancu (1:45,38) și Mihai Gergely (1:45,64).

Astfel, David Popovici este la cea de-a doua medalie de aur, după ce joi, 9 noiembrie, a fost primul și la proba de 100 de metri liber.

Potrivit gsp.ro, elevul antrenorului Adrian Rădulescu va mai concura sâmbătă la 100 m mixt şi duminică la 50 m liber.

Campionatul Naţional de înot de la Otopeni este o competiţie test în vederea Campionatului European în bazin de 25 de metri, programat luna viitoare (5-10 decembrie), tot la Otopeni.

sursă foto gsp.ro

Citiți, de asemenea, pe anchetaonline.ro

David Popovici – medaliat cu aur la Campionatul Naţional la proba 100 metri liber!

<span style="color: #333333;font-size: 14pt">Articol scris de </span><a href="https://anchetaonline.ro/autor/daniela-neacsa/" target="_self">Daniela Neacșa</a>