O nouă victorie a lui David Popovici la circuitul Mare Nostrum de la Barcelona!

de | 30.05.2024 22:16 | Național, Lifestyle

David Popovici, de neoprit la Barcelona!

După o cursă extrem de strânsă, sportivul legitimat la Dinamo s-a impus și în proba de 100 de metri liber, câștigând medalia de aur, la circuitul Mare Nostrum de la Barcelona!

Potrivit news.ro, el a încheiat proba cu timpul 48.49.

Podiumul a fost completat de sud-coreeanul Sunwoo Hwang (48.51) şi japonezul Katsuhiro Matsumoto (48.79).

David Popovici a câştigat la Barcelona, în urmă cu o zi, şi proba de 200 m liber. Şi atunci pe locurile doi şi trei s-au clasat Hwang şi Matsumoto.

Înotătorul român a terminat proba cu timpul de 1 minut 44 de secunde 74/100, stabilind un nou record al competiției.

Românul a doborât timpul record stabilit în anul 2005. Atunci, germanul Paul Biederman a obținut, pe 13 iulie, la Monaco, timpul de 1 minut 44 secunde 88/100.

sursă foto: Facebook CS Dinamo