Un tânăr de 19 ani din Bughea de Jos este cercetat penal după ce a fost depistat conducând sub influența unei substanțe psihoactive, pe o stradă din Câmpulung.
Incidentul a avut loc pe 20 iunie, când polițiștii din cadrul Biroului Rutier Câmpulung au oprit pentru control autoturismul condus de acesta, pe strada Nicolae Popp. În timpul verificărilor, oamenii legii au observat indicii că șoferul s-ar putea afla sub influența substanțelor interzise. A fost testat cu aparatul din dotare, iar rezultatul a fost pozitiv pentru o substanță psihoactivă.
Ulterior, tânărul a fost dus la o unitate medicală, unde i-au fost recoltate probe biologice de sânge și urină, pentru analize de laborator. Rezultatele au confirmat ulterior prezența substanței în organism.
În urma confirmării, polițiștii au deschis un dosar penal pentru conducere sub influența substanțelor psihoactive.
Totodată, permisul de conducere i-a fost reținut, iar tânărul a primit o dovadă înlocuitoare fără drept de a mai conduce.
Ulterior, ca urmare a comunicării rezultatului analizelor de laborator, a fost confirmată prezența substanței detectate cu ocazia testării efectuate în trafic.
În cauză a fost înregistrat dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere sub influența unei substanțe psihoactive, conform art. 336 alin. 2 din Codul Penal, pentru fiecare conducător auto depistat fiind eliberată dovadă înlocuitoare a permisului de conducere, fără drept de circulație.”, transmite IPJ Argeș
Foto (descriptiv) Glasul Aradului
Citiți, de asemenea, pe anchetaonline.ro:













