Un bărbat de 64 de ani, din Pitești, s-a ales cu o amendă usturătoare după ce a fost prins cu țigări fără timbru fiscal.
Potrivit IPJ Argeș, incidentul a avut loc ieri, pe 25 iunie, iar bărbatul a fost amendat de polițiștii de ordine publică din cadrul Secției 1 Poliție Pitești.
În urma verificărilor efectuate împreună cu polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice, oamenii legii au stabilit că acesta deținea 332 de pachete de țigări nefiscalizate, fără timbre emise de autoritățile române.
Prin urmare, bărbatul s-a ales cu o amendă usturătoare, în valoare de 20.000 de lei, dar și cu țigările confiscate.
Ca urmare a abaterii, bărbatul a fost sancționat contravențional cu amendă în valoare de 20.000 de lei, conform Legii 227/2015 – Codul Fiscal, iar întreaga cantitate de țigări a fost confiscată.”, transmite IPJ Argeș
Sursă foto: Adevarul/ descriptiv
Citiți, de asemenea, pe anchetaonline.ro:
Incident violent în trafic. Tânăr din Valea Mare Pravăț reținut de polițiști













