Doi pompieri din județul Argeș vor reprezenta România într-o misiune internațională desfășurată în Franța, dedicată combaterii incendiilor de pădure. Cei doi salvatori fac parte din primul contingent trimis de Inspectoratul General pentru Situații de Urgență în cadrul programului european de pre-poziționare coordonat de DG ECHO.
În perioada 1–31 iulie 2026, Departamentul pentru Situații de Urgență, prin Inspectoratul General pentru Situații de Urgență, participă la programul european de pre-poziționare organizat de DG ECHO, destinat consolidării capacității de răspuns la incendiile de pădure din Franța.
Din primul contingent format din 40 de militari, fac parte și doi salvatori ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Cpt. Puică Nicolae” al județului Argeș: căpitan Robert Boștinaru și maistru militar Manuel Bardă.
Foto descriptiv. Sursă foto: FB ISU Arges
Citiți, de asemenea, pe anchetaonline.ro:











