Un tânăr de 21 de ani din Moșoaia a încercat să își „testeze spiritul antreprenorial” cu câteva cartușe de țigări nefiscalizate, însă inițiativa nu a trecut de controlul polițiștilor din Pitești. „Afacerea” s-a încheiat cu o amendă de 20.000 de lei și confiscarea integrală a mărfii, conform Codului Fiscal. Se pare că în planul de start-up nu fusese inclus și capitolul „control în teren”.
IPJ Argeș anunță că în ziua de 27 iunie, polițiștii de ordine publică din cadrul Secției 1 Poliție Pitești au depistat un bărbat de 21 de ani, din Moșoaia, având asupra sa țigări nefiscalizate.
Din verificările efectuate s-a stabilit că bărbatul avea asupra sa, cu scopul comercializării, trei cartușe cu 60 de pachete de țigări, ce nu aveau aplicat timbrul fiscal emis de autoritățile române.
Ca urmare a abaterii, tânărul a fost sancționat contravențional cu amendă în valoare de 20.000 de lei, conform Legii 227/2015 – Codul Fiscal, iar întreaga cantitate de țigări a fost confiscată.
Foto descriptiv. Sursă foto: 123Urban
Citiți, de asemenea, pe anchetaonline.ro:
Primăria Topoloveni: Reguli esențiale pentru protecția populației în perioada de caniculă











