anchetaonline.ro

Șofer din Pitești depistat băut la volan pe DN 65, în Albota. Dosar penal deschis de polițiști

de | 28.06.2026 23:29 | Eveniment, Județean

Un bărbat de 53 de ani din Pitești a fost depistat de polițiștii rutieri din Argeș conducând pe DN 65, pe raza comunei Albota, în condițiile în care aparatul etilotest a indicat o valoare peste limita legală. Acesta a fost condus la unitatea medicală pentru recoltarea probelor biologice, iar pe numele său a fost întocmit dosar penal, fiind dispusă suspendarea dreptului de a conduce. Cercetările continuă pentru stabilirea tuturor împrejurărilor.

Vineri, pe 26 iunie 2026, în jurul orei 10:00, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Argeș au depistat un bărbat de 53 de ani, din Pitești, care conducea un autoturism pe DN 65, pe raza comunei Albota, iar cu ocazia verificărilor au rezultat indicii cu privire la posibilul consum de alcool.

Totodată, în urma testării conducătorului auto cu aparatul etilotest, a rezultat o valoare mai mare decât limita de 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat, iar persoana în cauză a fost condusă la o unitate medicală, pentru recoltarea de probe biologice, în vederea stabilirii prin analize de specialitate, a îndeplinirii condiției pentru răspunderea de natură penală, referitoare la valoarea alcoolemiei în sânge.

În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere sub influența alcoolului, fiind emisă dovadă înlocuitoare a permisului de conducere, fără drept de circulație.

Cercetările sunt continuate, pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care fapta a fost săvârșită și luarea măsurilor legale care se impun.

Foto descriptiv. Sursă foto: radiooltenia.ro

Citiți, de asemenea, pe anchetaonline.ro:

<span style="color: #333333;font-size: 14pt">Articol scris de </span><a href="https://anchetaonline.ro/autor/ana-vlad/" target="_self">Ana Vlad</a>

Articol scris de Ana Vlad

Articole asemănătoare:

Citește articolele pe același subiecte: