anchetaonline.ro

Surprins de camere când abandona deșeuri în Pitești! Amendă de 2.000 de lei aplicată de Poliția Locală

de | 23.06.2026 14:55 | Administrație, Pitești

Un locuitor din Pitești a fost sancționat de Poliția Locală Pitești după ce a abandonat mai multe obiecte voluminoase lângă o platformă de colectare a deșeurilor. Incidentul, surprins de sistemul de supraveghere video de pe strada Tudor Arghezi, a dus la identificarea rapidă a persoanei implicate și la aplicarea unei amenzi consistente. Autoritățile reamintesc că depozitarea deșeurilor în afara spațiilor special amenajate constituie contravenție și se sancționează conform legislației locale.

Poliția Locală informează că, în data de 22.06.2026, în jurul orei 20:05, sistemul de supraveghere video amplasat pe strada Tudor Arghezi a înregistrat o persoană care a depozitat, dintr-un autovehicul, mai multe lăzi din plastic și un scaun, în afara platformei destinate colectării deșeurilor.

În urma verificărilor efectuate, a fost stabilită identitatea persoanei implicate.

Astfel, în data de 23.06.2026, polițiștii locali din cadrul Serviciului Ordine Publică au aplicat prevederile HCL nr. 283/2021, art. 12, lit. a, sancționând contravențional persoana identificată (F.I.P.) cu amendă în cuantum de 2.000 de lei.

Poliția Locală reamintește cetățenilor obligația de a depozita deșeurile exclusiv în spațiile special amenajate, cu respectarea normelor legale în vigoare.

Sursă foto și video: Primăria Municipiului Pitești.

Citiți, de asemenea, pe anchetaonline.ro:

De ce sunt atâtea șantiere în Pitești? Răspunsul primarului: ”Știu că străzile din Pitești, cu șantiere deschise, creează disconfort! Și eu circul zilnic”

<span style="color: #333333;font-size: 14pt">Articol scris de </span><a href="https://anchetaonline.ro/autor/ana-vlad/" target="_self">Ana Vlad</a>

Articol scris de Ana Vlad

Articole asemănătoare:

Citește articolele pe același subiecte: Primăria Municipiului Pitești