Victorie clară a României în fața Portugaliei! Atmosferă de vis la Pitești Arena!

de | 08.04.2023 18:34 | Importante, Județean, Lifestyle, Național, Pitești, Știri

Handbalistele echipei României au întâlnit astăzi, 8 aprilie, selecționata Portugaliei, meci important pentru calificarea la Campionatul Mondial de anul acesta.

• PIVOVIȚI: Nicoleta Balog, Lorena Ostase, Crina Pintea

Meciul a început la ora 17:00 iar echipa României a avut primul atac. Susținerea miilor de suporteri aflați în sală a contribuit la parada de goluri date de românce.

Prima repriză s-a încheiat cu un gol marcat de Cristina Neagu și cu scorul de 19-12.

A doua repriză a început bine pentru româncele noastre, minutul 36 arăta deja pe tabelă scorul de 23-13.

Meciul s-a încheiat cu scorul de 35 -20  pentru selecționata noastră.

La meci alături de suporterii din tribune au fost prezenți și primarul Cristian Gentea și Marcel Ciolacu, (președintele Camerei Deputaților), Marian Neacșu (secretarul general al Guvernului), Vlad-Ștefan Niculae (secretar de stat în Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației), Mihai Covaliu (președintele COSR), respectiv Adrian Cefalan (director CNI).

Primarul municipiului Pitești a transmis un mesaj în mediul online în care le felicită pe handbalistele românce pentru victoria de astăzi dar și pe suporteri care au creat o atmosefară de vis la Pitești Arena.
Fetelor, felicitări pentru victorie!
Piteșteni, dar și români de pretutindeni, felicitări pentru atmosferă!
Totul a fost la înălțime la Pitești: Naționala României de handbal feminin, victorie importantă (35-20) contra Portugaliei, piteștenii au creat o atmosferă superbă, iar noi – în calitate de gazdă ne-am achitat perfect de sarcini!
Ne-am bucurat și de prezența domnilor Marcel Ciolacu (președintele Camerei Deputaților), Marian Neacșu (secretarul general al Guvernului), Vlad-Ștefan Niculae (secretar de stat în Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației), Mihai Covaliu (președintele COSR), respectiv Adrian Cefalan (director CNI).
Toate aceste lucruri ne oferă încredere și pentru viitor!
Am avut cel mai important eveniment de până acum în Pitești Arena!
Iar în viitor, superba nostră sală va organiza evenimente de nivel național, dar și internațional!
Mult succes Naționalei de handbal feminin în duelul retur!
Avem încredere că avantajul luat la Pitești este decisiv în calificarea la Mondiale!
Hai, România!”, a scris edilul Cristian Gentea.

Citiți, de asemenea, pe anchetaonline.ro:

(Video) Meciul de handbal România-Portugalia se joacă la Piteşti Arena cu casa închisă!

<span style="color: #333333;font-size: 14pt">Articol scris de </span><a href="https://anchetaonline.ro/autor/dana-andrei/" target="_self">Dana Andrei</a>