anchetaonline.ro

PNL Argeș, între Veștea și Bolojan. Cum au fost chemați primarii să decidă într-una dintre cele mai tensionate crize din partid

de | 22.06.2026 09:47 | Din ediția tipărită, Județean, Național, Politic

Desemnarea lui Adrian Veștea pentru funcția de prim-ministru a produs una dintre cele mai puternice unde de șoc din interiorul Partidului Național Liberal din ultimii ani. Decizia președintelui Nicușor Dan, venită peste poziția exprimată de conducerea partidului, a împărțit organizațiile liberale din țară și a pus liderii locali în situația de a alege între susținerea unui premier liberal și susținerea președintelui partidului, Ilie Bolojan. Nici PNL Argeș nu a făcut excepție.

Înaintea ședinței Biroului Politic Național, președinta organizației județene, Alina Gorghiu, a inițiat o consultare în rândul primarilor liberali din județ, sub forma unui sondaj pe WhatsApp, solicitând un mandat politic pentru votul pe care urma să îl exercite, alături de senatorul Mihai Coteț, în cadrul conducerii naționale a partidului. Rezultatul consultării a arătat că majoritatea covârșitoare a edililor liberali din Argeș susțin varianta Adrian Veștea premier. Din cei care au răspuns solicitării, 26 de primari au votat pentru susținerea premierului desemnat, în timp ce doi s-au pronunțat împotrivă. Este vorba despre primarul comunei Bughea de Sus, Nicolae Tarbă, și primarul comunei Suseni, Radu Doru.

Sursă foto: ediția tipărită

Decizia a fost una criticată în sensul în care, susțin contestatarii, PNL Argeș nu înseamnă doar primari, iar mandatul de vot nu este unul care să fi venit statutar, în ședință de Birou Permanent Județean. De asemenea, au fost și voci care au spus că primarii au fost folosiți pentru a justifica alegerea pentru una dintre tabere.

Cum își justifică Alina Gorghiu susținerea pentru Adrian Veștea

Totuși, pe baza rezultatului sondajului de pe WhatsApp, Alina Gorghiu a anunțat că ea și senatorul Mihai Coteț au primit mandatul primarilor pentru susținerea lui Adrian Veștea.

„Astăzi, am primit, alături de colegul meu, senatorul Mihai Coteț, mandatul primarilor din Argeș de susținere a premierului desemnat, Adrian Veștea. Echipa mea este echipa primarilor din Argeș — oamenii care țin comunitățile noastre în picioare, zi de zi”, a transmis liderul PNL Argeș.

Alina Gorghiu și-a argumentat poziția prin prisma celor două scenarii pe care le vede posibile pentru viitorul partidului.

„În fața PNL sunt, practic, două scenarii. Primul: un premier liberal la guvernare. Adică PNL își asumă conducerea, păstrează inițiativa și rămâne acolo unde contează — la masa deciziilor. Al doilea: PSD și AUR la guvernare, iar PNL trimis în opoziție pentru ani buni de acum înainte. Nu trebuie să fii strateg ca să vezi care dintre cele două e în interesul partidului și, mai ales, al oamenilor”, a explicat aceasta.

Președinta liberalilor argeșeni a insistat și asupra necesității evitării unei rupturi interne, considerând că unitatea partidului este mai importantă decât orice confruntare de moment.

„Există un obiectiv pe care îl consider cel mai important pentru orice președinte de PNL: să nu se rupă partidul. Conflictul nu rezolvă criza politică, o adâncește. Dacă din această situație partidele ies mai slăbite, instituțiile mai contestate, iar cetățenii mai dezamăgiți, nimeni nu va avea de câștigat.”

Totodată, Alina Gorghiu a apreciat că un dialog între Ilie Bolojan și Adrian Veștea este „necesar și util” și a ridicat o temă pe care o consideră insuficient discutată în interiorul partidului: identitatea doctrinară a PNL.

„De luni de zile evităm o discuție de fond: ce fel de partid vrem să fim — liberal-conservator sau progresist? E elefantul din cameră pe care ne prefacem că nu-l vedem.”

Mihai Coteț, susținătorul lui Bolojan, nu mai vrea ca PNL să fie la brelocul PSD

Dacă poziția Alinei Gorghiu a fost una favorabilă susținerii lui Adrian Veștea, senatorul Mihai Coteț a ales să își reafirme public sprijinul pentru Ilie Bolojan și pentru decizia conducerii partidului. Într-un mesaj publicat înaintea ședinței decisive, acesta a susținut că miza depășește cu mult simpla desemnare a unui premier.

„Ședința Biroului Politic Național al PNL nu este doar despre desemnarea unui premier. Este despre coloana vertebrală a liberalilor. Este despre respectul pe care îl avem față de voturile primite de la cetățeni și față de românii care așteaptă rezultate reale.”

Senatorul de Argeș a făcut trimitere la experiența guvernării alături de PSD și la costurile electorale suportate ulterior de liberali.

„Greșelile trecutului, când ne-am ancorat partidul lângă PSD și am dezamăgit românii, s-au regăsit în rezultatul alegerilor din 2024, când electoratul ne-a sancționat pentru lipsa unei identități politice ferme.”

În opinia sa, nominalizarea lui Adrian Veștea a creat un precedent periculos.

„Nominalizarea lui Adrian Veștea, făcută peste capul conducerii PNL și fără consultare reală, creează un precedent periculos. Nu mai avem voie să lăsăm partidul să fie confiscat. Nu mai putem să permitem ca Partidul Național Liberal să fie marioneta unor grupuri de interese.”

Pozițiile diferite exprimate de cei doi parlamentari argeșeni au reflectat, de fapt, dezbaterea care a traversat întreg partidul în ultimele zile.

La finalul ședinței Biroului Politic Național, majoritatea liberalilor s-a pronunțat însă împotriva susținerii lui Adrian Veștea. Potrivit rezultatelor votului, 41 de membri ai BPN au votat împotriva susținerii premierului desemnat, 13 pentru și 2 s-au abținut.

Dincolo de cifre și de rezultatul final, episodul scoate la iveală o realitate care până acum era discutată mai degrabă în șoaptă: PNL traversează una dintre cele mai complicate dezbateri interne din ultimii ani. Iar Argeșul nu face excepție.

Consultarea realizată în rândul primarilor arată că majoritatea aleșilor locali au preferat scenariul menținerii unui premier liberal la Palatul Victoria. În același timp, votul din Biroul Politic Național a arătat că o parte importantă a partidului consideră că respectarea deciziilor conducerii și apărarea autonomiei partidului sunt mai importante decât păstrarea cu orice preț a accesului la guvernare.

Ce spun primarii și atunci când nu spun

Am încercat să luăm legătura cu primarii care și-au manifestat opțiunile și într-un sens, și în altul, însă prea puțini au fost deschiși să-și spună punctul de vedere, mulți preferând să nu răspundă presei până apele nu se mai liniștesc în partid.

Primarul comunei Bughea de Sus, Nicolae Tarbă, a preferat să nu comenteze diferendul de opinii din partidul său.

,,Eu am dat un vot și nu vreau să mă pronunț cu privire la modul în care au votat ceilalți colegi ai mei. Sunt probleme interne, nu vreau să le discut! Știți poziția mea, mai mult de atât nu comentez! Exact cum v-am spus, sunt problemele noastre interne! Punctul meu de vedere este același.” a comentat edilul din Bughea de Sus, unul dintre cei doi care ;i-au exprimat votul în favoarea lui Bolojan.

Răspunsul lui Bebe Ivan, primarul din Băbana, a fost ceva mai nuanțat. Deși a votat pentru Veștea, acesta și-ar dori ca partidul să crească în jurul lui Ilie Bolojan, fără de care prevede un viitor sumbru pentru PNL.

,,Noi, când ne-a pus chestionarul pe grup, nu am știut ca Vestea nu este  aprobat de PNL, de Bolojan! Am fost întrebați: <Sunteți de acord ca Veștea să fie numit?> Ce să zici la întrebarea acesta? Nu a zis mai multe nume din care să alegi! Ne-am gândit că la ce probleme avem noi! De când l-a demis pe Bolojan avem multe facturi neplătite de către Guvern! Chiar dacă nu era Veștea, ci Grindeanu sau oricare altul, ziceam da! Oricine! Avem nevoie de un prim-ministru! La asta ne-am gândit noi la administrație, nu la politică! Mi-aș menține votul pentru ca îl cunosc foarte bine! A fost ministru! Nu știu cât îl duce mintea!” a declarat primarul Bebe Ivan, adăugând: ,,Dacă PNL continuă cu Bolojan, este în creștere, dacă pierde Bolojan, ajung jos de tot, sunt 10%.”.

L-am contactat și pe primarul de la Rociu, Aurel Bălășoiu, care și-a exprimat opțiunea pentru Veștea-premier. Doar că era în pline pregătiri pentru o sărbătoare locală la care, în ziua Congresului, a participat chiar șefa sa de partid, Alina Gorghiu.

,,Nu mă întrebați, nu vreau să vorbesc despre asta! Eu sunt cu sărbătoarea iei acum, sunt concertat pe ea ca să iasă bine, nu vreau să vorbesc despre politică!” ne-a declarat Aurel Bălășoiu.

Într-adevăr, puține declarații. Tocmai de aceea lipsa lor, mai degrabă, spune multe.

Material realizat de Iulia Bădulescu.

Sursă foto: FB PNL și ediția tipărită.

Citiți, de asemenea, pe anchetaonline.ro:

Argeșul – în centrul furtunii din PNL

<span style="color: #333333;font-size: 14pt">Articol scris de </span><a href="https://anchetaonline.ro/autor/ana-vlad/" target="_self">Ana Vlad</a>

Articol scris de Ana Vlad

Articole asemănătoare:

Citește articolele pe același subiecte: PNL