▼ Şefa liberalilor argeşeni – pe lista excluderilor după congresul lui Bolojan!
▼ Alina Gorghiu: „Sunt decizii pe care le vom contesta. Nu vom face un alt partid. Vom reveni în PNL.”
Congresul extraordinar al Partidului Național Liberal, desfășurat într-un moment de maximă tensiune pentru formațiune, a confirmat ceea ce mulți liberali simțeau de săptămâni întregi: partidul traversează una dintre cele mai profunde crize interne din ultimii ani. În timp ce Ilie Bolojan și-a consolidat poziția la conducerea PNL și a primit un nou mandat pentru a continua reorganizarea partidului, conducerea liberală a decis să meargă mai departe și să tranșeze conflictul izbucnit în jurul candidaturii lui Adrian Veștea pentru funcția de prim-ministru. Potrivit deciziilor anunțate în urma Congresului, mai multe nume grele ale partidului au fost invitate să demisioneze din funcțiile deținute, în caz contrar urmând să fie declanșate procedurile de excludere. Printre acestea se află Rareș Bogdan, Adrian Veștea, Lucian Bode, Hubert Thuma și președinta PNL Argeș, Alina Gorghiu.
Decizia reprezintă punctul culminant al unei dispute care a împărțit partidul în două tabere aproape ireconciliabile. De o parte se află susținătorii lui Ilie Bolojan, care consideră că partidul trebuie să respecte deciziile luate de conducerea aleasă și să își apere autonomia în raport cu orice influențe externe. De cealaltă parte se află cei care au susținut proiectul politic construit în jurul lui Adrian Veștea și care consideră că nominalizarea unui premier liberal reprezenta singura șansă pentru menținerea PNL la guvernare și evitarea unei formule PSD-AUR.
Mihai Coteț: „Cine crede că poți construi pe presiune, pe minciună, pe trădare, pe cumpărare la bucată se înșală”
În discursul susținut la Congres, Ilie Bolojan a încercat să transmită imaginea unui partid care își asumă decizii dificile și care refuză să își sacrifice principiile pentru avantaje politice de moment. Liderul liberal a susținut că PNL a traversat o perioadă complicată, însă a ales să guverneze responsabil și să își asume măsuri dificile pentru stabilizarea țării.
„Am fost corecți și am scos România din mlaștina în care a lăsat-o Guvernul Ciolacu. Am luat decizii dificile, unele nepopulare, dar necesare. Nu am venit să promitem miracole și nici să vindem iluzii. Am venit să punem ordine în finanțele statului și să reconstruim credibilitatea României. Știu că mulți dintre colegii noștri au plătit costuri politice pentru aceste măsuri. Dar între interesul partidului și interesul României am ales România”, a transmis liderul liberal.
Mesajul său a fost completat de o pledoarie pentru disciplină internă și respectarea deciziilor partidului.
„Nu putem construi un partid puternic dacă acceptăm dubla măsură. Nu putem cere disciplină doar de la unii și libertate totală pentru alții. În orice organizație există reguli. Iar atunci când acestea sunt încălcate în mod deliberat, trebuie să existe consecințe. Cine trădează partidul, cine complotează împotriva deciziilor luate democratic nu mai poate pretinde că reprezintă partidul”, a afirmat Bolojan în fața delegaților. Mesajul a fost interpretat ca un avertisment direct pentru cei care au susținut candidatura lui Adrian Veștea și au contestat poziția oficială a conducerii.
Pentru tabăra Bolojan, miza nu este doar una de moment. Liderii apropiați actualului președinte susțin că partidul a plătit deja un preț uriaș în ultimii ani pentru compromisurile făcute și pentru lipsa unei identități politice clare și că orice nouă concesie riscă să împingă PNL într-o criză și mai profundă.
„M-am bucurat că am contribuit cu votul meu, la un drum pe care politica se face cu onorabilitate. N-am mai văzut de mult atâtea presiuni, atâtea negocieri paralele, atâtea încercări de a schimba direcția unui partid din afara partidului, dar și din interiorul lui. Și poate că există un motiv. Pentru prima dată după mulți ani, Partidul Naţional Liberal a ales să nu mai facă playback, să nu se mai compromită, să nu-și mai trădeze electoratul. Cine crede că poți construi pe presiune, pe minciună, pe trădare, pe cumpărare la bucată se înșală. Dacă am stârnit o mobilizare atât de mare înseamnă că suntem pe drumul cel bun și că PNL face exact ceea ce trebuie. Am primit mii de mesaje din partea românilor și cel mai des întâlnit cuvânt a fost acesta: «Rezistați!». Vom rezista!” – a transmis senatorul liberal Mihai Coteț, cel care a sprijinit încă de la început direcția lui Bolojan.
Alina Gorghiu: „Vom contesta abuzurile acestei conduceri”
Reacția Alinei Gorghiu a fost una de o duritate rar întâlnită între lideri ai aceluiași partid. Absentă de la congres, preferând să meargă la „Ziua Iei” la Rociu, președinta PNL Argeș și fost președinte al partidului a respins categoric ideea excluderii și a acuzat actuala conducere că transformă o dispută politică într-o vendetă internă.
„Nu suntem de acord cu abuzurile acestei conduceri. Ele nu rezolvă nici problema PNL, nici problema României. Sunt decizii pe care le vom contesta. Cu părere de rău, aceste măsuri abuzive adâncesc o ruptură pe care eu, ca fost președinte al partidului, o resping și atrag atenția că, dacă se va produce, va fi în detrimentul PNL”, a declarat Alina Gorghiu.
Aceasta susține că disputa nu este despre funcții sau ambiții personale, ci despre găsirea unei soluții pentru depășirea blocajului politic.
„Ruperea PNL nu se va întâmpla. Nimeni nu poate exclude un membru a cărui singură vină este libertatea de exprimare și libertatea de conștiință. Mulți membri ai partidului și mulți români spun că trebuie să deblocăm România. Cum o facem? Printr-un premier liberal capabil să ofere un guvern funcțional și o direcție clară.”
Cea mai dură parte a atacului lansat de Alina Gorghiu îl vizează direct pe liderul PNL. Potrivit acesteia, actualul impas politic este rezultatul refuzului lui Ilie Bolojan de a accepta un compromis care ar fi permis formarea unui guvern.
„Ilie Bolojan, din cauza căruia am ajuns în această situație, blochează prin refuzul unui compromis rezonabil formarea unui guvern. Prin modul în care a gestionat lucrurile, a împins țara într-un impas. Vorbim despre alegerile personale ale unui om care și-a dorit funcția de premier și care a jucat exclusiv cartea propriei candidaturi la președinție.”
Mai mult, liderul liberalilor argeșeni consideră că întreaga responsabilitate pentru actuala criză îi revine președintelui partidului.
„Eu și colegii mei vom merge până la capăt, pentru că a refuzat orice soluție de bun-simț atunci când acestea erau încă pe masă. Responsabilitatea pentru această situație îi aparține în totalitate lui Ilie Bolojan.”
Alina Gorghiu a respins și acuzațiile potrivit cărora susținerea acordată lui Adrian Veștea ar fi reprezentat o abatere de la valorile partidului.
„Viitorul guvern propus de Adrian Veștea urma să aibă o identitate liberală asumată, atât prin programul de guvernare, cât și prin calitatea oamenilor care îl compuneau. Vorbim despre un fost președinte de Consiliu Județean, un fost ministru, un om cu experiență administrativă și politică suficientă pentru a debloca situația în care se află România.”
Una dintre cele mai puternice declarații ale fostului președinte PNL a venit atunci când a comentat posibilitatea excluderii sale: „Dacă voi fi exclusă de Ilie Bolojan, nu va fi pentru că este stăpân pe situație, ci pentru că îi este teamă de faptul că mâine România ar putea avea un premier.”
În ciuda conflictului deschis cu actuala conducere, Alina Gorghiu susține că nu intenționează să părăsească definitiv formațiunea liberală: „Nu vom face un alt partid. Vom reveni în PNL. Pentru că este un partid istoric, care știe ce înseamnă legea, respectul de sine, libertatea de exprimare și libertatea de conștiință.”
Congresul extraordinar a produs un câștigător clar din punct de vedere formal: Ilie Bolojan. Dar amploarea reacției venite din partea unor lideri precum Alina Gorghiu arată că dezbaterea este departe de a se fi încheiat.
Controversă cu lista delegaților de la Argeș
39 de delegați au reprezentat PNL Argeș la Congres. Lista, făcută în ordinea procentelor obținute la vot în baza unei decizii interne a partidului, a generat și situații, cumva, paradoxale. Așa s-a ajuns la situația în care o organizație de partid care a avut 60% cu 207 voturi să primească un loc de delegat în defavoarea alteia care a primit 26% din voturi cu 14.000 de voturi. Astfel, Piteștiul sau Mioveniul sunt două organizații care nu au avut nici măcar un delegat la Congres!

„Nu sunt delegat, nu am ce trebuie pentru a fi delegat PNL Argeș pentru actuala conducere. Dar nu despre asta e vorba. Sper că de astăzi PNL pleacă singur în picioare și scapă de anatema PSD. Nu am vreo problemă cu opțiunile altor colegi, doar că firesc este să meargă acolo unde se simt acasă. Nu poți ține partidul captiv pentru o mână de oameni, doar ca să-și aranjeze treburile. Nu poți minți electoratul la infinit!” a declarat consilierul liberal piteștean, Răzvan Șerbănoiu.
Și consilierul local de la Mioveni, Sorin Fîlfănescu, și-a exprimat susținerea pentru direcția propusă de Ilie Bolojan, chiar dacă Mioveniul nu a primit nici el un loc în sala de Congres.
„Avem un congres care poate schimba, nu doar partidul, ci mult mai mult. Poate schimba modul în care se face politică în România. Poate schimba clasa politică din România. Poate schimba modul de guvernare prin meritocrație și nu prin pile și relații ca până acum. Este liderul perfect Ilie Bolojan? Nu cred că este nici perfect, nici providențial. Dar este, în aceste momente, singurul care poate face un declic în tot ceea ce înseamnă politică în România. L-am susținut în mediul on-line atât cât am putut. Din păcate, nu pot să îl susțin și cu un vot la congres. PNL va avea o nouă conducere, sper ca de mâine să înceapă schimbarea și la Argeș, o schimbare extrem de necesară, dacă vrem să recâștigăm încrederea argeșenilor!”, a declarat Sorin Fîlfănescu.
Vechi liberal, Narcis Sofianu s-a arătat și el deranjat că nu și-a găsit locul pe listă: ,,Pentru că nu fac parte din gruparea Gorghiu, nu am drept de vot, dar îl susțin pe Ilie Bolojan. Nu pentru că este perfect, așa cum încearcă unii colegi să îl prezinte, pentru că nu este perfect, ci pentru că îl consider cea mai bună variantă pentru conducerea PNL, astăzi. Îl consideram cea mai bună variantă și acum vreo trei ani, atunci când unii care astăzi se gudură pe lângă Ilie Bolojan îi pupau tălpile bietului Ciucă. Alegerea este simplă: succes Bolojan, succes PNL!”
Delegat la Congres, Liviu Nicolae, președinte al COAL Argeș, și-a exprimat și el opțiunea. Una care i-a băgat pe mulți în ceață. „Mă întreabă unii cu cine votez la Congres. Întrebarea îmi aduce aminte de Caragiale și de celebra dilemă: «Eu cu cine votez?» Răspunsul meu este simplu. Votez cu PNL. Votez cu unitatea partidului după Congres. Votez cu primarii care au nevoie de investiții. Votez cu antreprenorii care au nevoie de stabilitate și predictibilitate. Votez cu salariații care vor salarii mai bune. Votez cu pensionarii care vor siguranță. Votez cu tinerii care vor un viitor în România. Votez cu Argeșul. Votez cu ideea că după ce se termină competiția internă trebuie să rămânem aceeași echipă. Numele celui care va conduce partidul este important. Dar mai important este ce va face partidul după aceea. După aproape 40 de ani de muncă și aproape 30 de ani de activitate politică, am învățat că funcțiile trec, congresele trec, liderii se schimbă. Rămân oamenii, comunitățile și problemele care trebuie rezolvate. De aceea, la Congres, votez cu conștiința mea și cu responsabilitatea față de cei care m-au trimis să-i reprezint. Restul este democrație.”, a declarat Liviu Nicolae. Iar după congres, a lămurit mult mai bine opțiunea sa, afirmând că nu a votat în favoarea excluderilor din partid.
Material realizat de Iulia Bădulescu.
Citiți, de asemenea, pe anchetaonline.ro:
Congresul Extraordinar al PNL. Ilie Bolojan, reconfirmat la conducerea partidului













