Situație halucinantă care, din păcate, se repetă zi de zi pe Transfăgărășan, în județul Argeș. Oamenii opresc mașinile și le dau de mâncare urșilor, chiar din mână, fără a conștientiza că pot muri în câteva secunde. Asta, deși autoritățile bat monedă pe acest pericol.
Imaginile video de mai sus au fost postate în spațiul public de reprezentanții unei asociații montane pentru a arăta inconștiența unora dintre turiștii care opresc pe Transfăgărășan și le dau de mâncare urșilor. Efectele acestei atitudini sunt evidente: zeci de oameni mușcați de urși au ajuns la spitalul din Curtea de Argeș. Asta în condițiile în care autoritățile bat monedă pe acest pericol pe care îl reprezintă prezența urșilor.
Autoritățile din Argeș atrag atenția și asupra pericolului pe care îl reprezintă picnicurile în locuri neamenajate sau acolo unde sunt lăsate resturi de mâncare.
Campați și faceți picnic doar în locurile special amenajate. Nu lăsați niciodată resturi alimentare pe traseu sau lângă cort.
Mirosul de mâncare este cea mai rapidă invitație pentru urși în spațiul vostru de odihnă.”,transmite Luiza Ciobănescu, purtător de cuvânt al IJJ Argeș
În weekendul abia încheiat a fost cea mai mar e afluență de turiști în munții Argeșului din acest an. La asta au contribuit vremea frumoasă și reperele turistice, Cetatea lui Vlad Țepeș, Barajul Vidraru și Transfăgărășanul, în sine.
Sursă video România -Carpathian Garden/ Facebook- iana_bereghici(TikTok)
Sursă foto: captură video
Citiți, de asemenea, pe anchetaonline.ro:
VIDEO | Imagini incredibile pe Transfăgărășan! Un autoturism s-a prăbușit într-o râpă












