Administrația Națională de Mereorologie a emis astăzi o avertizare COD GALBEN de vreme rea, în care este vizat și județul Argeș.
Avertizarea a intrat în vigoare la ora 12:00 și este valabilă până la ora 21:00.
Potrivit specialiștilor ANM, vremea va deveni instabilă mai întâi în zona de munte, apoi în Banat, Crișana, Oltenia, cea mai mare parte a Transilvaniei și nord-vestul Munteniei.
În intervalul menționat vor fi perioade cu instabilitate atmosferică ce se va manifesta prin averse torențiale, frecvente descărcări electrice și intensificări ale vântului, cu rafale ce pot atinge 50–70 km/h.
Pe arii restrânse pot apărea vijelii și căderi de grindină de mici și medii dimensiuni, între 1 și 3 centimetri.
Totodată, cantitățile de apă pot ajunge la 15–25 l/mp în perioade scurte de timp(1…3 ore), iar izolat pot depăși 30–40 l/mp.
Recomandări pentru populație
În acest context, Departamentul pentru Situații de Urgență vine cu o serie de recomandări pentru populație:
- Evitați deplasările inutile în zonele vizate de avertizări;
- În condiții de vânt puternic, evitați zonele cu arbori, stâlpi sau panouri publicitare și asigurați obiectele care pot fi luate de vânt;
- Închideți și securizați ferestrele și ușile locuințelor; stați departe de acestea dacă vântul suflă cu putere;
- Nu atingeți cablurile electrice căzute la pământ și anunțați imediat autoritățile;
- Nu traversați cursuri de apă și nu staționați pe malurile acestora;
- Curățați șanțurile și rigolele din jurul locuinței pentru a permite scurgerea apelor pluviale;
Sursă foto: Shutterstock/ ANM/ colaj Ancheta
Citiți, de asemenea, pe anchetaonline.ro:












