Începând cu 1 iulie 2026, șoferii vor plăti amenzi mai mari. Majorarea vine ca urmare a actualizării salariului minim brut, punctul de amendă fiind stabilit la 5% din această valoare. Cu alte cuvinte, ori de câte ori salariul minim crește, cresc automat și amenzile pentru șoferi.
În prezent, punctul de amendă este 202,5 lei, însă de la 1 iulie 2026 acesta va crește la 216,25 lei, potrivit tvrinfo.ro
Prin urmare, începând de luna viitoare, cei care vor încălca regulile de circulație vor scoate mai mulți bani din buzunar. De exemplu, șoferii care nu poartă centura de siguranță vor risca o amendă între 432,5 și 648,75 lei, iar cei care utilizează telefonul mobil în timpul condusului vor fi amendați cu până la 1.730 de lei. În cazul în care un șofer este prins conducând sub influența alcoolului sau a altor substanțe, amenzile pot depăși 4.000 de lei.
Potrivit Codului rutier, sancțiunile contravenționale sunt calculate în funcție de numărul de puncte-amendă stabilit pentru fiecare abatere. De la 1 iulie, valoarea unui punct-amendă va fi de 216,25 lei, ceea ce va duce automat la creșterea tuturor amenzilor aplicate în trafic.
Clasele de sancțiuni sunt următoarele:
- Clasa I: 2–3 puncte-amendă, de la 432,5 la 648,75 lei;
- Clasa a II-a: 4–5 puncte-amendă, de la 865 la 1.081,25 lei;
- Clasa a III-a: 6–8 puncte-amendă, de la 1.297,5 la 1.730 lei;
- Clasa a IV-a: 9–20 puncte-amendă, de la 1.946,25 la 4.325 lei;
- Clasa a V-a: 21–100 puncte-amendă, de la 4.541,25 la 21.625 lei, aplicabilă doar persoanelor juridice.
Așadar, șoferii trebuie să fie mai atenți la respectarea reglementărilor rutiere, având în vedere că sancțiunile financiare vor fi mult mai mari începând cu 1 iulie 2026
foto descriptiv romaniatv.net
Citiți, de asemenea, pe anchetaonline.ro:












