Un bărbat din Pitești a rămas fără marfa pe care intenționa să o vândă după ce a fost depistat de polițiști având asupra sa sute de țigări fără timbru fiscal. Descoperirea a fost făcută în urma unei acțiuni bazate pe informații operative, desfășurată pe strada Traian Vuia.
Prins în Pitești cu țigări ascunse sub haine
Acțiunea a fost organizată de polițiștii de ordine publică din cadrul Secției 1 Pitești și s-a încheiat cu confiscarea produselor de contrabandă și aplicarea unei sancțiuni contravenționale. În urma verificărilor, aceștia au identificat un bărbat în vârstă de 37 de ani, din Pitești, care avea asupra sa țigări fără timbru fiscal românesc.
Potrivit polițiștilor, bărbatul ascunsese sub haine produsele respective care ar fi fost destinate comercializării. Au fost descoperite două cartușe care conțineau, în total, 400 de țigări nefiscalizate.
Întreaga cantitate a fost ridicată în vederea confiscării, iar persoana în cauză a fost amendată. Polițiștii continuă acțiunile pentru prevenirea și combaterea comerțului ilegal cu produse accizabile, fenomen care produce prejudicii importante bugetului de stat și afectează concurența legală de pe piață.
Sursa foto (descriptiv): Romanul Financiar
Citiți, de asemenea, pe anchetaonline.ro:
17 accidente și 21 de victime în Argeș! Sancțiuni dure pentru cei care folosesc trotinete electrice












