anchetaonline.ro

Argeșul are aproximativ 85.000 de câini fără stăpân, iar cel mai mare adăpost din lume a ajuns la capacitate maximă

de | 24.06.2026 19:07 | Județean, Din ediția tipărită, Lifestyle

Situația câinilor fără stăpân reprezintă în continuare o problemă de interes public. Autoritățile competente angrenate caută soluții pentru a stopa abandonul sau înmulțirea necontrolată a animalelor de pe stradă, prevenind astfel incidente nedorite sau rele tratamente aplicate necuvântătoarelor, care nu mai sunt dorite de către oameni.

caini smeura - Argeșul are aproximativ 85.000 de câini fără stăpân, iar cel mai mare adăpost din lume a ajuns la capacitate maximă

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Argeș a inițiat în urmă cu aproximativ doi ani și jumătate, împreună cu Asociația Tierhilfe Hoffnung – Adăpostul de câini Smeura, un amplu proiect de sterilizare a câinilor din județ. În cadrul proiectului participă ca parteneri primăriile, dar și Inspectoratul Școlar Argeș, pentru educarea elevilor în școli. Proiectul constă în microciparea, vaccinarea și sterilizarea tuturor câinilor și pisicilor, cu stăpân și fără stăpân, pentru a elimina cauza acestei înmulțiri necontrolate. Sterilizarea este asigurată de Adăpostul Smeura, vaccinarea antirabică este gratuită prin DSV Argeș, fiind necesară doar microciparea, cu un cost de 15-20 de lei.

dsv intalnire 2 - Argeșul are aproximativ 85.000 de câini fără stăpân, iar cel mai mare adăpost din lume a ajuns la capacitate maximă

Săptămâna trecută, la Consiliul Județean a avut loc o întâlnire între factorii-cheie implicați în proiect, reprezentanți ai Direcției Sanitare Veterinare Argeș, ai Asociației Tierhilfe Hoffnung – Adăpostul de câini Smeura și ai Federației Germane pentru Protecția Animalelor, secretarul de stat parlamentar din cadrul Ministerului Federal al Justiției, Anette Kramme, și primari din teritoriul județului. Aceștia au intrat în dialog cu prim-gospodarii localităților, care au pus pe tapet problemele pe care le generează prezența câinilor fără stăpân pe domeniul public.

Potrivit declarațiilor lui Matthias Schmidt, președintele Asociației Tierhilfe Hoffnung, la nivelul județului Argeș sunt aproximativ 185.000 de câini, circa 85.000 dintre ei fiind fără proprietar sau neînregistrați în baza de date RECS (Registrul de Evidență al Câinilor cu Stăpân). Conform celor declarate de reprezentanții DSV Argeș, de la demararea acestui proiect și până în momentul de față, s-au sterilizat în primul an de proiect peste 24 de mii de câini, iar în anul al doilea peste 37 de mii de câini. De menționat este și faptul că reprezentanții Asociației Tierhilfe Hoffnung au declarat că adăpostul Smeura, cel mai mare din lume, a ajuns la capacitate maximă, îngrijind în acest moment 6.000 de patrupezi.

dsv intalnire - Argeșul are aproximativ 85.000 de câini fără stăpân, iar cel mai mare adăpost din lume a ajuns la capacitate maximă

Primarii spun că sterilizarea nu este suficientă și solicită preluarea câinilor din teritoriu

În timp ce asociațiile de profil și autoritățile abilitate militează pentru sterilizarea în masă, unii primari au însă o viziune diferită în ceea ce privește această problemă. Prim-gospodarii care au fost prezenți la dialogul inițiat de DSV și Adăpostul Smeura spun că bugetele locale sunt insuficiente pentru a înființa adăposturi conform prevederilor legale, solicitând chiar Asociației Tierhilfe Hoffnung preluarea unui număr de câini din localități, pentru a le veni în ajutor.

De asemenea, primarii spun că prioritar ar trebui să fie sterilizarea și microciparea câinilor care se află pe domeniul public, și nu a câinilor cu proprietar, așa cum prevede proiectul ce are ca scop reducerea  numărului de animale fără stăpân. Unul dintre cei mai vocali primari din cadrul întâlnirii a fost Gheorghiță Boțârcă, primarul orașului Topoloveni, care a vorbit despre problema animalelor fără stăpân din orașul în fruntea căruia se află, afirmând  că numai sterilizarea nu pune capăt acestei situații.

Gheorghita Botarca Topoloveni - Argeșul are aproximativ 85.000 de câini fără stăpân, iar cel mai mare adăpost din lume a ajuns la capacitate maximă

„La nivel de județ aflu că se cheltuie 5 milioane de euro pe fiecare an cu aceste sterilizări și sunteți deja spre anul trei. Avem cel mai mare centru din România (…) Prin acțiunile pe care le-ați avut credeam că se diminuează, nu că se mărește numărul acesta de intervenții (…) S-a făcut în Topoloveni un voluntariat cu două clinici, nu știu cine le plătește. Noi avem bloc operator la primărie, au venit doctori din Germania, cărora le-am asigurat cazare, masă, plimbare, personal auxiliar. Rezultatele nu au fost cele așteptate de comunitate, nu de primar”, a transmis Gheorghiță Boțârcă.

Primarul din comuna Corbeni, Nicolae Dinică, a declarat în timpul întâlnirii că sterilizarea reprezintă doar o mică parte din rezolvarea problemei câinilor din teren, care devin un pericol, statul român punând toate problemele țării în spatele primarilor, care trebuie să răspundă și de urs, și de câini.

Pentru a completa acest proces, cu sprijinul domnului director Sorescu, cu medicii din comună, dar și cu dumneavoastră, pentru că sunteți toți parte din acest proces, pe lângă sterilizare, ar trebui o echipă care să adune câinii abandonați pe stradă, pentru că noi nu avem această logistică. Dacă tot aveți acest centru, de ce nu faceți un parteneriat cu localitățile, să preluați în centrul dumneavoastră măcar 10-20 de câini?”, a declarat Nicolae Dinică.

Nicolae Dinica Corbeni - Argeșul are aproximativ 85.000 de câini fără stăpân, iar cel mai mare adăpost din lume a ajuns la capacitate maximă

Primăriile cu rezultate foarte bune în cadrul proiectului au fost premiate

În cadrul întâlnirii de săptămâna trecută, inițiatorii proiectului au premiat primăriile care au obținut rezultate foarte bune privind numărul de sterilizări. Primăriile premiate au fost Curtea de Argeș (711 sterilizări), Căldăraru (256 de sterilizări), Tigveni (263 de sterilizări), Câmpulung (365 de sterilizări), Slobozia (322 de sterilizări), Leordeni (304 sterilizări), Ștefănești (711 sterilizări).

 

Foto> ediția tipărită

 

Citiți, de asemenea, pe anchetaonline.ro:

(VIDEO) Poliția Argeș trage un semnal de alarmă! Sunt vizați părinții

<span style="color: #333333;font-size: 14pt">Articol scris de </span><a href="https://anchetaonline.ro/autor/berta-dima/" target="_self">Berta Dima</a>

Articol scris de Berta Dima

Absolventă a programului de master Jurnalism Tematic, Universitatea București, experiență în presă din anul 2020, pasionată de domeniul social.

Articole asemănătoare:

Citește articolele pe același subiecte: