anchetaonline.ro

Protest la Palatul Parlamentului. Sindicaliștii din Educație au ieșit în stradă

de | 25.06.2026 12:00 | Eveniment, Național

Reprezentanții celor mai importante organizații sindicale din sectorul educațional au ieșit astăzi în stradă și protestează în fața Palatului Parlamentului din București.

Actiunea de protest, începută la ora 11:00, este organizată de Federația Sindicatelor Libere din Învățământ, Federația Sindicatelor din Educație „SPIRU HARET” și Federația Națională Sindicală „ALMA MATER”.

Sindicaliștii anunță că vor depune oficial peste 160.000 de semnături strânse pentru „Modificarea de urgență a Legilor Educației și ANULAREA prevederilor distructive impuse prin Legea nr. 141/2025!”.

Ce nemulțumiri au sindicaliștii din Învățământ

Principalele revendicări ale sindicaliștilor sunt reducerea numărului de elevi din clase (max. 22 elevi la primar, 26 la gimnaziu/liceu), eliminarea învățământului simultan la clasa a VIII-a, plata corectă pentru munca profesorilor, măsuri de sprijin pentru cadrele didactice din zone defavorizate, dar și revenirea la norma didactica de dinainte de Legea nr. 141/2025.

Prin acest demers legislativ solicităm anularea prevederilor anti-educație distructive impuse prin Legea nr. 141/2025.

Proiectul de lege vine să corecteze derapajele legislative din ultimii ani și să asigure un act educațional de calitate, stipulând mai multe măsuri esențiale”, spun sindicaliștii. Acestea sunt măsurile cerute de reprezentanții sindicatelor din Învățământ:

  • Combaterea supraaglomerării școlare: Susținem reducerea și reglementarea strictă a numărului de beneficiari la clasă/grupă. De exemplu, în învățământul primar, o clasă trebuie să aibă, maximum 22 de elevi, în cel gimnazial maximum 26 de elevi, iar în cel liceal maximum 26 de
  • Calculul corect pentru tarifele la orele în regim de plata cu ora: susținem revenirea la modul de calcul de dinainte de Legea nr. 141/2025.

  • Respect pentru experiența la catedră: Solicităm revenirea la norma didactică de dinainte de Legea nr. 141/2025 și reducerea acesteia cu două ore pentru profesorii cu gradul I și peste 25 de ani

  • Stimularea predării în zone defavorizate: Susținem acordarea, începând cu anul școlar 2026-2027, a unei prime de instalare neimpozabile echivalentă cu 3 salarii de bază cadrelor didactice care se titularizează în zone izolate sau defavorizate, cu condiția rămânerii pe post timp de 5

  • Fără învățământ simultan în clasa a VIII-a: Susținem organizarea separată a clasei a VIII-a, indiferent de numărul de elevi. Șanse egale pentru toți!”, se arată în comunicatul celor trei federații sindicale.

La acțiune sunt prezenți reprezentanți ai celor trei federații sindicale, care afirmă că reprezintă peste 300.000 de salariați din sistemul de învățământ.

Ar putea fi o imagine cu text

Ar putea fi o imagine cu text

Protestul este programat să se desfășoare până la ora 13:00.

Cu această ocazie, facem un apel către parlamentarii din Parlamentul României, solicitându-le discutarea în regim de urgență a acestei inițiative legislative, astfel încât anul școlar 2026-2027 să înceapă în condiții optime, atât pentru angajații din învățământ, cât și pentru beneficiarii direcți ai sistemului educațional.”, se mai arată în comunicatul celor trei federații sindicale.

Sursă foto: captură video Facebook Federația Sindicatelor din Educație „SPIRU HARET

Citiți, de asemenea, pe anchetaonline.ro: 

Veste bună pentru șoferi! De astăzi se ridică restricția de pe DN 7, la viaductul Râu Vadului

 

<span style="color: #333333;font-size: 14pt">Articol scris de </span><a href="https://anchetaonline.ro/autor/daniela-neacsa/" target="_self">Daniela Neacșa</a>

Articol scris de Daniela Neacșa

Absolventă a Facultății de Jurnalism și Științele Comunicării, pasionată de fotografie și handmade.

Articole asemănătoare:

Citește articolele pe același subiecte: