Veste bună pentru șoferii care au drum pe Valea Oltului.
Direcția Regională de Drumuri și Poduri (DRDP) Craiova anunță că astăzi, 25 iunie 2026, de la ora 18:00, se va ridica restricția de circulație instituită pe DN 7, la viaductul Râul Vadului.
Traficul rutier va fi reluat în condiții normale, pe ambele sensuri de circulație.
Reamintim că măsura a fost necesară pentru a permite desfășurarea în siguranță a lucrărilor de întreținere periodică la pasajul peste râul Vadului.
Intervențiile au avut loc pe sectorul cuprins între kilometrii 237+051 și 237+400, aflat în administrarea Secției de Drumuri Naționale Râmnicu Vâlcea.
Pe durata lucrărilor, circulația nu a fost închisă total, însă s-a desfășurat alternativ, pe un singur sens de mers. Traficul a fost dirijat fie de piloți de circulație, fie prin semafoare electrice instalate în zonă.
Intervențiile au fost realizate etapizat, pe fiecare sens de mers, astfel încât, după finalizarea lucrărilor pe o parte a pasajului, echipele s-au mutat pe celălalt sens.
DN 7 este unul dintre cele mai tranzitate drumuri, iar pe perioada restricțiilor traficul în zonă s-a desfășurat cu dificultate, formându-se coloane de mașini.
Răbdarea șoferilor a fost pusă la încercare nu doar de restricțiile impuse, ci și de accidentele care au avut loc în aceste zile pe DN 7.
F
Sursă foto: DRDP Craiova
Citiți, de asemenea, pe anchetaonline.ro:
Se închid mai multe străzi din Mioveni! Anunț important pentru șoferi înainte de weekend












