anchetaonline.ro

UPDATE: Poliția Argeș, detalii despre accidentul de la Oarja. Un șofer de 73 de ani, în centrul anchetei

de | 25.06.2026 07:24 | Eveniment, Județean

Update

Noi informații despre accidentul de la Oarja.

Din verificările preliminare efectuate de polițiștii Biroului Rutier Pitești, s-a stabilit că vinovat de producerea accidentului ar fi șoferul autoturismului, un bărbat de 73 de ani, din Pitești. Acesta se deplasa

Din verificările preliminare, efectuate de polițiștii Biroului Rutier Pitești, s-a stabilit că un bărbat de 73 de ani, din Pitești, care conducea un autoturism, circulând dinspre breteaua de legătură cu Autostrada A1, având direcția de deplasare dinspre Pitești spre Oarja, la intersecția cu DJ 503, în împrejurări care vor fi stabilite prin cercetări, posibil pe fondul neacordării de prioritate, a pătruns pe DJ 503, unde a intrat în coliziune cu un microbuz de transport persoane, condus de un bărbat de 61 de ani, din Slobozia.”, transmite IPJ Argeș

În urma impactului, a fost rănită pasagera din dreapta față a autoturismului, o femeie de 71 de ani.  De asemenea, trei pasageri din microbuz: două femei de 43 și 25 de ani și un bărbat de 24 de ani, au suferit și ei leziuni. Toate cele patru victime au fost transportate la spital.

Ambii șoferi au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative.

Polițiștii au întocmit dosar penal pentru vătămare corporală din culpă, iar cercetările continuă pentru stabilirea tuturor împrejurărilor producerii accidentului.


Știrea inițială 07:24

Un accident rutier s-a produs în această dimineață pe autostrada A1, pe sensul de mers București–Pitești, în zona pasarelei Oarja, la breteaua de acces către localitate. În eveniment au fost implicate un autoturism și un microbuz care transporta muncitori.

Potrivit primelor informații, autoturismul nu ar fi acordat prioritate și a intrat în coliziune cu microbuzul. În mașină se aflau două persoane, ambele suferind răni, iar în microbuz se aflau 12 persoane, trei dintre acestea suferind leziuni.

La fața locului au intervenit de urgență pompierii cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, alături de trei echipaje SMURD. Ulterior, dispozitivul de intervenție a fost suplimentat cu încă un echipaj al Serviciului de Ambulanță Județean, având în vedere numărul victimelor.

Impact violent între un microbuz și un autoturism la Oarja. 4 persoane au ajuns la spital

În urma accidentului, cinci persoane au avut nevoie de evaluare medicală: trei femei, cu vârste cuprinse între 26 și 71 de ani, și doi bărbați, de 24 și 60 de ani. Patru dintre victime au fost preluate de echipajele SMURD și transportate la spital pentru investigații și îngrijiri medicale, în timp ce un bărbat a refuzat transportul.

Polițiștii din cadrul Biroului Rutier Pitești se află la locul evenimentului și desfășoară cercetări pentru a stabili cu exactitate împrejurările în care s-a produs accidentul.

Sursă foto/ video: ISU Argeș

Citiți, de asemenea, pe anchetaonline.ro: 

Digi își mărește oferta TV. Un nou canal în grila de programe

 

<span style="color: #333333;font-size: 14pt">Articol scris de </span><a href="https://anchetaonline.ro/autor/daniela-neacsa/" target="_self">Daniela Neacșa</a>

Articol scris de Daniela Neacșa

Absolventă a Facultății de Jurnalism și Științele Comunicării, pasionată de fotografie și handmade.

Articole asemănătoare:

Citește articolele pe același subiecte: