(VIDEO) David Popovici este campion mondial la proba 100 m liber!

de | 22.06.2022 19:50 | Știri, Lifestyle, Național

Românul David Popovici este campion mondial la proba 100 m liber!

Acesta a scos un timp record mondial la juniori  de 47.13.

ȘTIRE INIȚIALĂ

• Veste bună pentru sportul românesc! David Popovici a devenit campion mondial la înot la numai 17 ani

Luni, 20 iunie 2022, a fost câștigată prima medalie de aur pentru înotul masculin românesc

David a câștigat proba de 200 m liber la Campionatele Mondiale de la Budapesta.

Înotătorul nostru a terminat cursa cu timpul de 1:43:21 un nou record mondial de juniori.

A fost urmat în clasament de coreanul Sunwoo Hwang care are 19 ani și de britanicul Tom Dean.

Ceea ce m-a motivat au fost oamenii de acasă care mă iubesc și m-au urmărit azi. Sunt foarte obosit, dar treaba nu e încă terminată, mai am și cursa de 100 metri. Sunt fericit, a fost o cursă bună, un bazin rapid”, a precizat tânărul campionul.

David Popovici

Piteșteanul Robert Glință a ajuns în finala Campionatului Mondial de la Budapesta și s-a clasat pe locul 8 la proba de 100 de metri spate.

Reamintim faptul că piteșteanul Glință a câștigat anul trecut titlul european la 100 m spate, cu timpul de 52 sec 88/100.

Citiți, de asemenea, pe anchetaonline.ro:

<span style="color: #333333;font-size: 14pt">Articol scris de </span><a href="https://anchetaonline.ro/autor/dana-andrei/" target="_self">Dana Andrei</a>