România a învins Israel cu 2-1 și s-a calificat la EURO 2024

de | 18.11.2023 23:56 | Național, Importante, Lifestyle

România a jucat astăzi împotriva Israelului, la Felcsut, în Ungaria, o partidă extrem de importantă în preliminariile pentru EURO 2024.

Din fericire, echipa noastră a învins cu 2-1 și merge la EURO 2024.

După ce israelienii au condus cu 1-0 din minutul 2, George Puşcaş a egalat în minutul 10. La pauză, scorul a fost 1-1, dar în minutul 64 România a preluat conducerea prin Ianis Hagi.

Potrivit digi24.ro, calificarea la Euro din această seară este prima pentru reprezentiva României la un turneu final după opt ani. La Euro 2016, tricolorii au fost eliminaţi în faza grupelor.

În ultima etapă din Grupa I a preliminariiilor EURO 2024, romanii vor juca, marți, de la ora 21:45, pe Arena Națională, împotriva Elveției.

Pentru a câștiga grupa, România are nevoie de un egal.