Inconștiență în rândul turiștilor care ajung pe Transfăgărășan, zonă cunoscută pentru apariția urșilor la marginea șoselei. Oamenii se apropie periculos de mult de animalele sălbatice, fie pentru a le da de mâncare.
Un gest pe care mulți turiști îl fac din dorința de a obține o fotografie spectaculoasă sau un videoclip „viral” s-a transformat, de această dată, într-o amendă usturătoare. Un bărbat de aproximativ 40 de ani, aflat în tranzit pe DN7C – Transfăgărășan, a fost sancționat de jandarmii argeșeni cu 10.000 de lei după ce a hrănit un urs aflat pe marginea drumului.
Potrivit jandarmilor, turistul se afla într-un autoturism staționat și a aruncat un măr animalului sălbatic, fără să țină cont de riscurile unui astfel de gest. Deși pentru mulți gestul pare inofensiv, specialiștii avertizează că efectele sunt grave. Un urs care primește hrană de la oameni își pierde treptat instinctul de a evita prezența umană, începe să se apropie de mașini și zone locuite și poate deveni agresiv.
Jandarmii atrag atenția că hrănirea urșilor se sancționează cu amenzi cuprinse între 10.000 și 30.000 de lei.
Tot în ultima săptămână, jandarmii argeșeni au fost solicitați să intervină în 24 de cazuri care semnalau prezența urșilor în zonele populate din comunele Cotmeana, Dâmbovicioara, Arefu, Coșești, Lerești, Mușătești, Domnești, Băbana, Godeni, Micești. De asemenea, urșii și-au făcut apariția și în municipiul Câmpulung, dar și în municipiul Pitești.
Din păcate, în șase dintre cazurile semnalate urșii au provocat pagube materiale (animale domestice și stupi).
Sursă foto: FB Facaleata Ioana/ arhivă/ descriptiv
Citiți, de asemenea, pe anchetaonline.ro:













