Filarmonica Pitești deschide joi, 25 iunie, stagiunea estivală 2026 la Teatrul de Vară „Gheorghe Zamfir” din Parcul Ștrand, cu un concert vocal-simfonic de excepție – „The Time of My Life”. Evenimentul reunește orchestra instituției și soliști apreciați pe scenele naționale, într-un program muzical spectaculos care include piese celebre din repertoriul internațional și românesc. Sub bagheta dirijorului Tiberiu Dragoș Oprea, publicul va avea parte de o seară dedicată emoției și rafinamentului muzical, cu acces liber în limita locurilor disponibile.
Filarmonica Pitești deschide joi, 25 iunie, stagiunea estivală 2026 cu un concert vocal-simfonic „The time of my life” susținut de orchestra simfonică a instituției, soliștii Adina Sima, Andrei Tomescu, Alex Pîrvu și naista Mădălina Lupu. Concertul va avea loc de la ora 19.00, la Teatrul de Vară „Gheorghe Zamfir” din Parcul Ștrand.
În program: „La Vie En Rose”, „New York, New York”, „Până Când Nu Te Iubeam”, „Dulcea Și Tandra Mea Fiară”, „Impossible Dream”, „Of inimioară”, „Vivo Per Lei”, „Caruso”, „Oameni”, „My Way”, „You Only Live Twice”, „Memory”, „Je suis malade”, „Roxanne”, „Lonely shepherd”, „Trandafirul roșu”, „Simply the best”, „The Time Of My Life”, „This is my song”, „Brahms 5”.

Un muzician cu multiple valențe artistice, violonist în orchestră, concertmaestru și solist violonist, Tiberiu Dragoș Oprea este unul dintre cei mai apreciați dirijori cu 30 de ani de carieră și peste 1500 de concerte. Este fondatorul artistic al Filarmonicii Pitești și prim-dirijorul ei și prim-dirijor al Teatrului Național de Operă și Balet „Oleg Danovski” din Constanța. Zece ani a fost și dirijor colaborator permanent al Teatrului Național de Operetă și Musical „Ion Dacian” din București și invitat constant al filarmonicilor și scenelor naționale și internaționale. A fost și este un cadru didactic de succes la Universitatea din Pitești (catedra de Muzică) și Universitatea „Ovidius” din Constanța.

Absolventă a Universității de Stat din Pitești, specializarea muzică, și a Universității de Stat Transilvania din Brașov, secția Pedagogie, Adina Sima este profesoară de canto la catedra de estradă de la Palatul Copiilor Pitești. De-a lungul carierei a obținut multe premii la concursuri și festivaluri de gen, câștigându-și recunoașterea pe plan muzical. Colaborează cu Teatrul de Operetă și Musical „Ion Dacian” București, unde interpretează roluri principale în spectacolele „Romeo și Julieta” de Gérard Presgurvic și „Rebecca” de Sylvester Levay și Michael Kunze.

Editor-prezentator la știri, la Antena 3, Andrei Tomescu este și artist. A cântat pe scena Teatrului Național de Operetă și Musical „Ion Dacian” din București în „HeartBeat, The Musical” și a susținut numeroase recitaluri alături de soliști consacrați.

Alex Pîrvu este tenor și masterand al Universitatea Națională de Muzică București, unde studiază canto și lied la clasa profesorului Ștefan Ignat. De-a lungul formării sale, a avut numeroase colaborări cu Filarmonica Pitești, participând la diverse proiecte artistice și concerte. De asemenea, a susținut recitaluri la Opera Națională București.

Mădălina Lupu a început să studieze naiul la opt ani cu profesorul Ionuț Cîrstea, iar de câțiva ani este eleva maestrului Gheorghe Zamfir. A aboslvit Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, la catedra profesoarei Gina Sandu. Studentă a UNMB, cântă la cimpoi, ocarină, tâlv, tilincă, fluier, caval, nai și, recent, studiază și flautul. A obținut peste o sută de premii la festivaluri și concursuri și a participat la turnee internaționale în Cehia, Croația, Olanda, Germania, China, Grecia, Turcia și Bulgaria.
Intrarea este liberă în limita locurilor disponibile.
Foto descriptiv. Sursă foto: Filarmonica Pitești
Citiți, de asemenea, pe anchetaonline.ro:












