Argeșean prins conducând sub influența unei substanțe psihoactive de către polițiștii rutieri din Mioveni.
Acesta a fost depistat de polițiștii rutieri din cadrul Poliției Orașului Mioveni la data de 19 iunie în timp ce conducea un autoturim pe str. Unirii, iar cu ocazia verificărilor au rezultat indicii cu privire la posibilul consum de substanțe cu efect psihoactiv, fapt pentru care polițiștii rutieri l-au testat pe cel în cauză cu aparatul din dotare, rezultatul fiind pozitiv pentru o substanță psihoactivă.
Mai mult decât atât, cu ocazia verificării habitaclului autoturismului condus de persoana în cauză, au fost descoperite și ridicate pentru cercetări un mugure vegetal, de culoae galben-verzui, precum și o țigară confecționată artizanal, ce conținea fragmente vegetale de culoare galben-verzui, acestea fiind ridicate în vederea continuării cercetărilor.
Bărbatul de 30 de ani, din Mioveni a fost însoțit la o unitate medicală, în vederea recoltării de probe biologice de sânge și urină, pentru efectuarea analizelor de laborator care să stabilească dacă sunt îndeplinite condițiile pentru răspunderea penală, prin stabilirea prezenței substanței în organism.
Ca urmare a comunicării rezultatului analizelor de laborator, a fost confirmată prezența substanței detectate cu ocazia testării efectuate în trafic, informează
Potrivit IPJ Argeș, șoferului i-a fost înregistrat dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere sub influența unei substanțe psihoactive, conform art. 336 alin. 2 din Codul Penal, pentru fiecare conducător auto depistat fiind eliberată dovadă înlocuitoare a permisului de conducere, fără drept de circulație.
Cercetările continuă, pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care fapta a fost săvârșită și luarea măsurilor legale care se impun.
Foto descriptiv ziarulunirea.ro
Citiți, de asemenea, pe anchetaonline.ro:
Control în Târgul Săptămânal de la Bradu. Ce au descoperit jandarmii argeșeni













