anchetaonline.ro

Cătălin Predoiu rupe tăcerea: Nu voi contesta excluderea din PNL. România are nevoie de un guvern funcțional

de | 24.06.2026 11:38 | Național, Politic

În plin scandal intern din Partidul Național Liberal, Cătălin Predoiu, ministru de Interne în cabinetul Bolojan, își apără public decizia de a susține în Parlament guvernul propus de Adrian Veștea și afirmă că interesul național trebuie să primeze în fața calculelor de partid. Predoiu susține că România avea nevoie urgentă de un executiv funcțional și spune că este pregătit să accepte inclusiv excluderea din PNL, fără să conteste o eventuală sancțiune. Declarațiile vin în contextul în care conducerea liberală analizează măsuri disciplinare împotriva membrilor care au susținut formula guvernamentală respinsă recent de Parlament.

”Politica este arta posibilului

De peste o lună de zile, eu și alți colegi din PNL am susținut constant că partidul trebuie să participe la guvernare, deoarece România are nevoie de un guvern funcțional, cu puteri depline, și fără PNL nu se prea poate. PNL este soluția crizei politice, nu AUR. Piețele financiare și mediul economic și-ar putea pierde răbdarea, iar prelungirea incertitudinii a generat costuri și riscuri pe care nu ni le puteam permite.

În tot acest timp, în partid s-a discutat și s-a votat în mod repetat ideea că PNL nu ar trebui să continue la guvernare alături de PSD și că o perioadă în opoziție ar reprezenta cea mai bună opțiune pentru viitorul partidului. A fost o poziție susținută de conducere și de majoritatea colegilor. Eu am avut însă o altă convingere: în momente dificile pentru țară, responsabilitatea față de interesul public trebuie să primeze. La fel au spus și alți colegi. Evoluția contextului ne-a pus pe unii dintre noi în fața unei dileme dificile: să acționăm conform convingerii că țara are nevoie urgentă de un guvern sau să ne pliem convingerile în fața unui comandament partinic.

Cu atât mai mult, am privit cu interes schimbarea de abordare din ultimele zile, când conducerea PNL a decis să susțină formarea unui nou guvern. Dincolo de calculele politice inerente oricărei formațiuni, important este că s-a făcut un pas înainte pentru depășirea blocajului și pentru oferirea unui semnal de stabilitate către societate și către piețe. (Rămâne totuși faptul că cei care au votat un guvern care includea liberali sunt considerați suspecți de neloialitate, dar votarea unui guvern simplu PSD, chiar și cu condiții, este în regulă. E un paradox.)”, a punctat Cătălin Predoiu în deschiderea mesajului publicat pe pagina de Facebook.

predoiu printscreens - Cătălin Predoiu rupe tăcerea: Nu voi contesta excluderea din PNL. România are nevoie de un guvern funcțional

”Am votat pentru stabilitatea României”

Ministrul de Interne și liderul liberal Cătălin Predoiu își explică votul acordat Guvernului Veștea și transmite că este pregătit să suporte eventualele sancțiuni ale partidului. Predoiu susține că a acționat în interesul stabilității României și afirmă că nu va contesta o posibilă excludere din PNL, cerând totodată dialog pentru colegii aflați în aceeași situație.

”Am votat pentru guvernul propus acum două zile pentru că reprezenta o soluție care putea închide o perioadă de incertitudine și putea repune instituțiile statului în mișcare. (…)

Am ales să rămân consecvent convingerii că România avea nevoie urgentă de un guvern și că acest obiectiv trebuia să prevaleze. Alți colegi au procedat similar. Nu a fost o conspirație contra PNL, ci o exprimare politică spontană pentru salvarea situației cu un guvern care includea și câțiva liberali. A fost o opțiune de prioritizare, nu de subminare, a prioritiza un interes general față de un interes punctual de partid.

În momentul în care am votat, știam că guvernul nu va mai trece, pentru că nu existau voturile necesare în sală, dar am ales să subliniez, încă o dată, nevoia țării de a avea un guvern. Știam că votul meu nu poate contribui la validarea unui guvern, pentru că nu erau suficiente voturi ca să se valideze guvernul. La fel au procedat și ceilalți colegi din PNL care au votat pentru. La momentul începerii votării, era clar că guvernul era ca și respins. Puteam să ne abținem de la vot și să evităm o discuție neplăcută cu partidul, dar am ales să ne spunem un punct de vedere până la capăt. E adevărat, implicit am făcut și o alegere de perspectivă, ținând cont de poziția partidului. În ceea ce mă privește, sunt gata să accept aceste consecințe. Nu cer nimănui nimic. Nu voi contesta o eventuală decizie a partidului de excludere. O voi lua ca atare, nu o voi comenta și îmi voi continua activitatea publică în condițiile date.

În același timp, consider că acei colegi care doresc să nu fie supuși sancțiunilor și o exprimă ca atare trebuie să aibă șansa unui dialog și a unui compromis cu partidul, în condiții rezonabile atât pentru ei, cât și pentru partid. Și nu doar ca un intermezzo până când noul statut va fi aprobat, pentru ca apoi să fie eliminați sau puși definitiv în umbră și desconsiderați. Iată o temă complexă pentru secretarul general al partidului: cum să găsești o soluție politică într-o situație complexă, în care trebuie să conciliezi comandamente, repere și poziții aparent ireconciliabile. E puțin mai complicat decât să instigi partidul să dea oameni afară. Seamănă cu un dosar diplomatic de care m-am ocupat cândva, aparent insolvabil. Sunt convins că secretarul general va găsi rezolvarea.”, mai punctează Cătălin Predoiu.

Vă reamintim că liberalii au decis să demită mai mulți membri care au susținut guvernul condus de Adrian Veștea, iar pe listă se află Hubert Thuma, Alina Gorghiu sau Rareș Bogdan.

Sursă foto: FB Catalin Predoiu.

Citiți, de asemenea, pe anchetaonline.ro:

Nicușor Dan anunță direcția pentru noul Guvern! Mesaj de ultimă oră

<span style="color: #333333;font-size: 14pt">Articol scris de </span><a href="https://anchetaonline.ro/autor/ana-vlad/" target="_self">Ana Vlad</a>

Articol scris de Ana Vlad

Articole asemănătoare:

Citește articolele pe același subiecte: Cătălin Predoiu