Momente de groază și panică, joi, după ce un bebeluș de 4 luni a rămas blocat într-o mașină la temperaturi de peste 30 de grade. Totul s-a întâmplat după ce autoturismul s-a încuiat accidental, iar cheile se aflau în interior.
Aceste imagini au fost surprinse în Alba Iulia, unde doi părinți au trecut prin clipe de groază după ce mașina, în care se afla copilul lor, s-a încuiat din greșeală. Un jandarm aflat în timpul liber a sărit în ajutorul familiei.
Situaţia a fost observată de un jandarm, aflat în timpul liber. Având în vedere temperatura de peste 30°C şi faptul că sistemul de climatizare nu mai funcţiona, acesta a acţionat imediat”, a transmis, joi, Jandarmeria Română.
Acesta a spart un geam al mașinii, după ce a cerut acordul proprietarului, reușind să ajungă la copil, pe care l-a scos în siguranță din vehicul.
Autoritățile atrag atenția că, în perioadele cu temperaturi ridicate, interiorul unui autoturism parcat în soare se poate transforma în doar câteva minute într-un mediu extrem de periculos, în special pentru copii mici și animale de companie.
Recomandările autorităților:
- Nu lăsați niciodată copiii sau animalele de companie nesupravegheate în autoturism, nici măcar pentru perioade scurte de timp.
- Asigurați-vă că aveți cheile asupra dumneavoastră înainte de a închide și bloca portierele.
- În zilele caniculare, temperatura din interiorul unei mașini poate crește rapid la valori care pun în pericol sănătatea și viața ocupanților.
Foto captură video Jandarmeria Română
Citiți, de asemenea, pe anchetaonline.ro:













