Atenție la documentele pe care le semnați!
Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Argeș au finalizat recent cercetările într-un dosar în care un consilier bancar a fost trimis în judecată pentru efectuarea de operațiuni financiare în mod fraudulos și acces ilegal la un sistem informatic, ambele în formă continuată.
Inculpata Alexandra-Cristina Georgescu este acuzată că în luna martie a anului 2023 ar fi indus în eroare un bărbat din comuna Albota și că ar fi accesat în mod ilegal aplicația de internet banking a acestuia, solicitând, fără știrea lui, un credit în valoare de 52.946 de lei. Potrivit documentației instrumentate de procurori, în aprilie 2024, consilierul bancar a accesat fără drept aplicația bancară a inculpatului și a refinanțat două credite ale acestuia, finalizându-se un credit online în valoare de 42.592 de lei. Suma a fost transferată, în decurs de trei luni, prin efectuarea a nouă tranzacții frauduloase, la diferite intervale de timp, din contul persoanei vătămate în contul consilierului bancar.
Bărbatul păcălit a crezut că îl girează pe poștașul din comună
Persoana vătămată a declarat procurorilor că, în anul 2021, la rugămintea poștașului din comuna Albota, a mers la o unitate de credit din zona Podul Viilor, unde a acceptat să fie coplătitor la un împrumut pe care poștașul îl contractase. În februarie 2022, acesta a acceptat să fie girant la un alt credit contractat tot de poștaș, de la o instituție CAR, iar în 2023, bărbatul a acceptat să devină coplătitor la un al treilea credit pe care poștașul urma să îl contracteze de la o agenție de brokeraj, întrucât avea nevoie urgentă de bani, unul dintre copiii săi suferind de leucemie.
Cei doi bărbați, împreună cu soția poștașului, au mers în martie 2023 la o agenție de brokeraj situată în zona centrală a municipiului Pitești, în clădirea fostului IRA. Aici au discutat cu inculpata, care i-a creat clientului o adresă de e-mail, iar bărbatul a primit pe telefon un cod, pe care i l-a comunicat consilierului bancar. Inculpată a declarat și că s-au deplasat la sediul unei bănci din zona Prundu, unde, în prezența unei angajate, au semnat mai multe documente.
În urma unor notificări pe care bărbatul păcălit le-a primit de la bancă în ianuarie 2024, a constatat că pe numele său au fost contractate un împrumut bancar și două refinanțări, despre care nu avea cunoștință. Ulterior, a mers împreună cu cel pe care l-a girat la bancă, unde a aflat de creditele deschise pe numele său și a primit și un extras de cont.
Soțul femeii era și proprietarul agenției de brokeraj! El a plătit toată paguba!
Tot în luna ianuarie a anului 2024, persoana vătămată a fost contactată de un bărbat care s-a recomandat a fi cel care deține societatea de brokeraj și i-a spus că două angajate i-au creat probleme, pe care el dorește să le remedieze. Acesta s-a deplasat împreună cu cel înșelat la bancă, unde a achitat integral creditul luat prin refinanțare. Totodată, deținătorul agenției de brokeraj și în același timp soțul inculpatei i-a achitat bărbatului și suma de 7.800 de lei, comisionul agenției la contractarea împrumutului inițial.
Din extrasul de cont, persoana vătămată a constatat că, în cursul anului 2024, pe numele său a fost deschis un cont la banca respectivă și au fost refinanțate mai multe credite, fără cunoștința sa. De asemenea, fiindu-i arătate niște fotografii, bărbatul a recunoscut-o pe inculpată ca fiind cea care a întocmit actele când acesta a crezut că îl girează pe poștaș.
Consilierul bancar a declarat că persoana vătămată a făcut creditul în cunoștință de cauză
Atunci când a fost audiată, inculpata a declarat că nu își amintește ca cei trei să fi venit la ea înainte de a merge la bancă, însă după ce au deschis un cont și au instalat aplicația bancară pe telefon, au venit la ea pentru a contracta creditul, context în care a precizat că bărbatul ar fi făcut creditul pe numele său în cunoștință de cauză. Femeia a mai declarat că persoana vătămată și-a dat acordul să contracteze creditul de peste 50.000 de lei, aceasta accesând aplicația de pe telefonul pus la dispoziție de acesta.
Foto: ediția tipărită
Citiți, de asemenea, pe anchetaonline.ro:
Doi judecători argeșeni – cercetați disciplinar după condamnarea lui Chițoiu














