A doua medalie de la Roma. Aur pentru David Popovici în proba de 200 m liber la Sette Colli Trophy

de | 25.06.2023 23:48 | Știri, Lifestyle, Național

Încă o medalie de aur pentru sportivul român. David Popovici a ocupat locul întâi în finala probei de 200 m liber, cu timpul de 1:45.49 min., nou record al competiției și o nouă dublă extraordinară pentru sportivul român, după aurul de ieri, de la 100 m liber. Pentru înotătorul român, în vârstă de 18 ani, urmează acum Campionatul Mondial pentru seniori, de la Fukuoka (Japonia), care se va desfăşura între 14 iulie şi 30 iulie 2023.

Potrivit Agenției Naționale pentru Sport, David a fost urmat în clasament de Thomas Dean (Marea Britanie) – 1:46.96 min. și Stefano Di Cola (Italia) – 1:46.90 min, care a declarat: ”Cursa a decurs destul de bine. Popovici este la alt nivel, dar am încercat să rămân cât mai aproape de el”. Vă reamintim că anul trecut, la Campionatul European de Natație Seniori de la Roma, David Popovici a cucerit medalia de aur la 200 m liber și a stabilit trei noi recorduri ale probei.

Sursă foto: Facebook Agenției Naționale pentru Sport.