O nouă medalie de aur! Românul Cătălin Chirilă , campion european la canoe simplu

de | 20.08.2022 17:01 | Știri, Lifestyle, Național

• O nouă veste bună din sport!

Cătălin Chirilă a câştigat medalia de aur în proba de canoe simplu pe distanţa de 1.000 de metri de la Campionatele Europene de kaiac-canoe din Germania.

Sportivul român a condus cursa de la Munchen pe aproape toată durata ei, acesta reușind un traseu parcurs în 3:49.681.

Cehul Martin Fuksa a urcat pe locul doi al podiunului, urmat de italianul Carlo Tacchini.

A fost o cursă foarte grea. Mai greu decât mă așteptam. Prima parte am controlat cursa, iar finish-ul a fost foarte greu.

Mi-am dorit să-l înving din nou pe Martin Fuksa, o legendă în canoe. Pe podium, când am urcat, m-am gândit la domnul Ivan. Medalia îi este dedicată memoriei lui”, a declarat Cătălin Chirilă pentru TVR 1.

Acesta va evolua duminică şi în finala probei de canoe simplu pe 500 de metri, în care este vicecampion mondial.

Mâine va fi crunt pentru mine. Nu este proba mea favorită, dar am muncit mult şi sper să reușesc şi acolo o medalie” a mai adăugat Chirilă.

Reamintim faptul că sportivul este și campion mondial în această probă, record reușit la începutul lunii, în Canada, unde s-a impus cu timpul de 3 min 49 sec.

Chirilă aur

Eduard Novak, Ministrul Sportului, a transmis următorul mesaj după victoria lui Cătălin Chirilă.

Ce an incredibil are sportul românesc!

Campionul nostru mondial, Cătălin Chirilă, a devenit și campion european la canoe simplu 1000m.

Felicitări, Cătălin! Ești un urmaș demn al marelui Ivan Patzaichin! Felicitări și antrenorilor Florin Popescu și Petre Condrat!”

Citiți, de asemenea, pe anchetaonline.ro:

<span style="color: #333333;font-size: 14pt">Articol scris de </span><a href="https://anchetaonline.ro/autor/dana-andrei/" target="_self">Dana Andrei</a>