Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturi la US Open 2023

de | 04.09.2023 14:30 | Lifestyle, Național

• O nouă performanță pentru Sorana Cîrstea!

După ce a învins-o pe Elena Rîbakina, aceasta a obținut calificarea în sferturile de la US Open 2023, învingând-o pe elveţiana Belinda Bencic, locul 13 WTA, cu scorul de 6-3, 6-3.

Românca se va duela în sferturi cu Karolina Muchova, locul 10 WTA, în fața căreia a pierdut trei partide și a câștigat una, potrivit Mediafax.

Este a doua oară în carieră când Sorana Cârstea a ajuns în sferturile de finală ale unui turneu de Grand Slam, după reușita de la Roland Garros din anul 2009.

US Open denumit în mod oficial United States Open Tennis Championships este un turneu de tenis din America.

Acest turneu este versiunea modernă a fostului Campionat Național al SUA, unul dintre cele mai vechi campionate de tenis din lume, unde s-au jucat simplu masculin și dublu masculin pentru prima dată în august 1881.

Foto descriptiv

Citiți, de asemenea, pe anchetaonline.ro:

Mădălin Soare, argeșeanul care a obținut locul I la Campionatul Național de Culturism și Fitness 2023

<span style="color: #333333;font-size: 14pt">Articol scris de </span><a href="https://anchetaonline.ro/autor/dana-andrei/" target="_self">Dana Andrei</a>